آیا کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است؟

کربنات کلسیم جزء مواد مصرفی گیاهخواران است؟

کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است

آیا کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است؟ پودر کربنات کلسیم ممکن است بیشتر شبیه چیزی باشد که شما در یک آزمایش علمی در مدرسه استفاده کرده اید تا چیزی که در غذا با آن روبرو می شوید اما در واقع در تعدادی از چیزهایی که ما به طور منظم می خوریم وجود دارد. وقتی می خواهید به یک رژیم طبیعی و گیاه خواری پایبند باشید، چالش های زیادی وجود دارد. گذشته از موارد واضح، گیاهخواران نیز باید لیست مواد پیچیده را رمزگشایی کنند و بفهمند کدام یک از بسیاری از مواد افزودنی عجیب و غریب و شگفت انگیز گیاهخوار هستند و کدام یک نیستند.قبل از اینکه بررسی کنیم کربنات کلسیم را در کجا می یابید، چرا از آن استفاده می شود و چرا کلسیم توسط انسان مورد نیاز است، بیایید درست در تعقیب بیفتیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا کربنات کلسیم وگان است یا نه.

آیا کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است؟

کربنات کلسیم وگان است (اغلب!)

کربنات کلسیم یکی دیگر از کالاهای ما است آیا وگان است؟ سریالی که متأسفانه نمی توانیم یک پاسخ ساده بله یا خیر ارائه دهیم. در عوض، همانطور که اغلب در دنیای گیج کننده خوردن گیاهان اتفاق می افتد، ما باید پیش فرض هایی را به شکل “اگر” ، “اما” و “گاهی” ارائه دهیم. از این بابت متأسفیم، اما ما را سرزنش نکنید – این صنعت غذا و مقررات مربوط به برچسب گذاری است که در آن انگشت می گذاریم!

کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی است، به این معنی که مخلوطی از بیش از یک عنصر شیمیایی است. جای تعجب ندارد که حاوی کلسیم و همچنین کربن و اکسیژن است و دارای فرمول شیمیایی CaCO3 است. به طور طبیعی، اغلب در سنگ ها رخ می دهد، اما همان چیزی است که بسیاری از پوسته های حیوانات دریایی (و حلزون ها) از آن ساخته شده اند، و همچنین ترکیب مرواریدها و پوسته تخم مرغ اکثر حیوانات است.

برای کسانی که می توانند دو و دو را در کنار هم قرار دهند و در میانه راه بین سه تا پنج عدد بدست آورند، این باید ایده خوبی در مورد محدودیت های مربوط به اعتبار وگان کربنات کلسیم ارائه دهد. اگر ریاضیات و سرنخ ها نقاط قوت شما نیستند، به طور خلاصه، اگر کربنات کلسیم از منابع زمین شناسی (سنگ ها) تولید می شود، گیاه وگان است، اما اگر از منابع بیولوژیکی (تخم مرغ یا پوسته حیوانات) تولید می شود، وگان نیست .

مشکلات مربوط به برچسب گذاری روی کالایی که کربنات کلسیم در محتوی خود دارد

این مسئله ساده به نظر می رسد، درست است؟

متأسفانه، مثل همیشه، وقتی که صحبت از گیاهخواری در دنیای واقعی می شود کاملاً ساده نیست زیرا مواد غذایی حاوی کربنات کلسیم همیشه برچسب گذاری نشده اند به گونه ای که مشخص شود CaCO3 قدیمی از کجا آمده است.از آنجا که کربنات کلسیم در طیف وسیعی از سنگها از جمله سنگ آهک، گچ و سنگ مرمر بسیار فراوان است و همچنین در تعدادی از مواد معدنی دیگر یافت می شود، بسیاری از کربنات کلسیم مورد استفاده در مواد غذایی، مکمل ها و محصولات خانگی در واقع وگان است.با این حال، کربنات کلسیم تولید شده از پوسته صدف، پوسته تخم مرغ، پوسته حلزون و انواع پوسته دریایی نیز در مقیاس صنعتی مقرون به صرفه ارزیابی می شود و به طور منظم مورد استفاده قرار می گیرد. از کربنات کلسیم در بسیاری از محصولات استفاده می شود که برای یک وگان کاملاً ۱۰۰٪ مطمئن که از نسخه های بیولوژیکی این ترکیب خودداری می کنند، باید با طیف وسیعی از تولیدکنندگان تماس بگیرند و حتی در این صورت ممکن است برای گرفتن جواب قطعی تلاش کنند.

جستجو برای نماد وگان

وقتی صحبت از غذا می شود می توان کلی گویی کرد و با اطمینان منطقی گفت که اکثر کربنات کلسیم مورد استفاده از سنگ است. این تا حدی به این دلیل است که تولید آن از سنگهای فراوان و در دسترس ارزانترین و آسانترین راه برای بدست آوردن این ترکیب است. همچنین براساس نامه هایی که به تولیدکنندگان مواد غذایی مختلف ارسال شده است در جایی که آنها روشن کرده اند که فقط از چنین کربنات کلسیمی استفاده می کنند.

با این حال، متأسفانه نتیجه نهایی همان چیزی است که اغلب موارد وجود دارد: اگر می خواهید ۱۰۰٪ اطمینان داشته باشید، فقط مواردی را که به عنوان گیاهخوار مشخص شده اند بخورید یا استفاده کنید، این لیست نشان می دهد که کربنات کلسیم از منابع زمین شناسی به دست می آید یا جایی که تولید کننده محصول وگان آن را تأیید کرده است.

چه کالاها و غذاهایی از کربنات کلسیم استفاده می کنند؟

آیا کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است؟ کربنات کلسیم آنقدر کاربرد دارد که ما نمی توانیم همه آنها را لیست کنیم اما می توانید طیف وسیعی از رایج ترین موارد را در لیست زیر مشاهده کنید. هنگامی که به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود، ممکن است به عنوان شماره E E170 درج شود.

کاربردها

 • غذاهای مختلف، به عنوان مثال، شیر سویای غنی شده با کلسیم
 • خوراکی های مختلف، از جمله بیسکویت، نان، میوه و سبزیجات داخل بطری و شیرینیجات به عنوان رنگی برای نگهداری مواد غذایی، اسیدیته
 • تنظیم کننده، تثبیت کننده یا عامل سفت کننده
 • خمیر دندان به عنوان ساینده و همچنین سفید کننده
 • استفاده های مختلف دارویی به عنوان ضد اسید و همچنین به عنوان ماده پر کننده در قرص ها
 • ساختمان و ساخت و ساز به عنوان یک عنصر در سیمان و یا موارد دیگر
 • در تصفیه شکر برای پاک سازی ناخالصی ها استفاده می شود
 • در رنگها به عنوان پرکننده استفاده می شوند
 • در مواد درزگیر و چسب پرکننده، اصلاح رئولوژی و به سختی و بهبود قدرت کمک می کند
 • به عنوان تصفیه کننده در تولید آهن
 • به عنوان کمپوست یا افزودنی خاک، اسیدیته خاک را خنثی می کند

همانطور که می بینیم، از کربنات کلسیم در طیف وسیعی از روشها استفاده می شود که اجتناب از آن برای وگان غیرممکن است. در حالی که می توانیم حدس بزنیم که بیشتر کربنات کلسیم مورد استفاده در غذاها وگان است، اما نمی توانیم به عنوان مثال بدانیم که رنگهایی که می خریم یا خاک سبزیجات در آن رشد کرده است، از کربنات کلسیم غیر وگان در جایی در امتداد آن استفاده نکرده اند.

در نهایت، ما این استدلال را می کنیم که این نباید جای نگرانی باشد. محصولات و مشتقات حیوانی فقط تا آنجا که عملی و ممکن است قابل استثنا هستند (تعریف پذیرفته شده گیاهخواری از این کلمات دقیق استفاده می کند). در طرح همه چیز، زمان و تلاش را می توان صرف مبارزه با بحث وگان در جای دیگر کرد تا اینکه نگران باشید که آیا فولاد خانه شما از آهن یا پوسته صدف ساخته شده است.

کربنات کلسیم به عنوان منبع کلسیم وگان

کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است ،طبق لیست بالا، از کربنات کلسیم برای غنی سازی برخی از غذاها، به خصوص شیرهای غیر لبنی، آب میوه ها و غذاهای سالم بلکه برخی دیگر نیز استفاده می شود. کربنات کلسیم به ویژه برای این منظور بسیار مفید است زیرا فراهمی زیستی کلسیم زیاد است. این بدان معنی است که کلسیم در این فرم به راحتی توسط بدن استفاده و جذب می شود و به راحتی دفع نمی شود.ما یک ویژگی دقیق تر در مورد منابع خوب کلسیم وگان داریم که همچنین توضیح می دهد که چرا کلسیم بسیار مهم است. اگر یک پاسخ سریع می خواهید این است که انسان از کلسیم به روش های اصلی زیر استفاده می کند:

 • برای حفظ سلامت و استحکام استخوان ها و دندان ها
 • برای کنترل انقباضات عضلانی، از جمله در قلب
 • برای عملکرد عصب
 • برای عملکرد آنزیم های مختلف
 • برای اطمینان از لخته شدن خون به طور معمول

آیا کربنات کلسیم جزء مواد گیاهی طبیعی است؟بسیاری از غذاها مانند شیر سویا و بادام که با کربنات کلسیم غنی شده اند ممکن است به عنوان وگان مشخص شوند. اگر اینگونه نباشد، در صورت عدم وجود برچسب گذاری واضح، ما فکر می کنیم بهتر است با تولید کننده تماس بگیریم تا اطمینان حاصل شود که آنها از CaCO3 تولید شده از نظر زمین شناسی استفاده کرده اند. متأسفانه، بسیاری از غذاهای دوستدار گیاهخواران به این ترتیب مشخص نشده اند و بنابراین تا زمانی که با یک محصول خاص آشنا نشوید، بهتر است آن را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.