بررسی کربنات کلسیم و سنگ آهک از دیدگاهی دیگر

کربنات کلسیم و سنگ آهک

سنگ آهک وسنگ کربنات کلسیم یک سنگ رسوبی است، به این معنی که از ذرات کوچک سنگ یا خاک تشکیل شده است که در اثر فشار متراکم شده اند. سنگ رسوبی از این جهت مهم است که غالباً حاوی فسیل است و سرنخی از انواع مختلف سنگ در کره زمین از مدتها قبل را نشان می دهد. درست مانند حلقه های روی تنه یک درخت که چیزهای زیادی در مورد محیط زیست آن را نشان می دهد، لایه های موجود در سنگ رسوبی می تواند از تغییرات مهم در محیط حکایت کند. به سنگ خرد شده استخراجی از معدن کربنات کلسیم، کلوخه سنگ آهک یا کلوخه کربنات کلسیم گفته می شود

سنگ کربنات کلسیم چگونه شکل گرفته است؟

سنگ آهک از دو طریق تشکیل می شود. می تواند با کمک ارگانیسم های زنده و یا با تبخیر تشکیل شود.ارگانیسم های ساکن اقیانوس مانند صدف و مرجان از کربنات کلسیم (CaCO3) موجود در آب دریا برای ایجاد پوسته و استخوان خود استفاده می کنند. با مرگ این ارگانیسم ها، پوسته و استخوان های آنها توسط امواج تجزیه می شود و در کف اقیانوس قرار می گیرد و در طی میلیون ها سال فشرده می شود و باعث ایجاد سنگ آهک از رسوبات و فشار آب اقیانوس می شود.راه دوم ایجاد سنگ آهک این است که آب حاوی ذرات کربنات کلسیم تبخیر شود و رسوب را بر جا بگذارد. فشار آب رسوب را فشرده کرده و سنگ آهک ایجاد می کند.

اطراف دریاچه های بزرگ مانند میشیگان، ایندیانا و ایلینوی دارای مقدار زیادی کربنات کلسیم است. دانشمندان از این موضوع به همراه شواهدی از فسیل ها استفاده می کنند و این فرضیه را مطرح می کنند که زمانی منطقه زیر آب بوده و باعث ایجاد سنگ کربنات کلسیم زیادی شده است.

ظاهر کلوخه کربنات کلسیم چه شکلی است؟

از آنجا که کربنات کلسیم غالباً از پوسته و استخوان تشکیل می شود، رنگ آن سفید، برنزه یا خاکستری روشن است. رنگ سنگ کربنات کلسیم علاوه بر ماده معدنی کلسیت که سفید است به سایر رسوبات مخلوط نیز بستگی دارد. ناخالصی هایی مانند شن و ماسه، خاک رس و مواد آلی نیز در سنگ آهک یا کربنات کلسیم وجود دارد و روی رنگ تأثیر می گذارد.

چند روش برای شناسایی کلوخه کربنات کلسیم وجود دارد. اول از همه، کربنات کلسیم یک سنگ نرم است و وقتی با جسم تیز خراشیده شود، به یک پودر سفید تبدیل می شود. وقتی سنگ آهک یا کربنات کلسیم با اسیدی مانند سرکه یا اسید کلریدریک (HCl) تماس پیدا کند، سنگ در واقع حباب زده و خراب می شود و سپس اسید را خنثی می کند.

بررسی کربنات کلسیم و سنگ آهک

از کربنات کلسیم برای چه کاری استفاده می شود؟

کاربرد سنگ آهک وکربنات کلسیم کاملاً سابقه دارد. مدت ها پیش برای ساخت اهرام در مصر از سنگ آهک استفاده می شد. و رومی ها سنگ آهک را با خاکستر آتشفشانی مخلوط می کردند و نوعی بتن برای ساخت سازه ها در رم تشکیل می دادند.مصرف سنگ آهک برای ساخت سیمان نیز بسیار مهم است، اما در صنایع دیگر مانند تصفیه قند، شیشه سازی و دباغی چرم نیز استفاده دارد. سنگ آهک خرد شده و یا به عبارت بهتر سنگ کربنات کلسیم دانه بندی شده در زیر جاده ها و زیر مسیرهای راه آهن کاربرد گسترده ای دارد.

وقتی کربنات کلسیم گرم یا مذاب می شود، به تولید آهن و فولاد و همچنین آلومینا و منیزیم کمک می کند. کربنات کلسیم به تمیز کردن آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب کمک می کند. کشاورزان اغلب کودهای حاوی کربنات کلسیم را روی محصولات خود پخش می کنند زیرا پودر کربنات کلسیم موجود در مخلوط منبع مواد مغذی گیاه است و اسیدیته خاک را خنثی می کند.

چون سنگ نرمی است، به راحتی تراشیده می شود. سنگ آهک و کربنات کلسیم در بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود. سنگ آهک ایندیانا، همچنین به عنوان سنگ آهک سالم شناخته می شود، در ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک و در بنای یادبود و موزه ایالات متحده در واشنگتن دی نیز از کربنات کلسیم استفاده شده است.

انواع سنگهای آهکی یا کربنات کلسیم

  • کوکینا: سنگ کربنات کلسیمی که شامل قطعات بزرگ پوسته یا مرجان است.
  • گچ: سنگ آهک یا کربنات کلسیمی است که از موجودات میکروسکوپی دریایی تشکیل می شود.
  • تراورتن: کربنات کلسیمی که در اطراف یک چشمه یا یک آبشار تشکیل شده است.
  • اولیت: سنگ کربنات کلسیمی است که در اطراف مناطق با درجه حرارت بالا مانند دریاهای گرمسیری یا تالاب ها تشکیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.