اطلاعات مهم کربنات کلسیم که باید بدانیم

اطلاعات مهم کربنات کلسیم دارای تمام دستورالعمل های موجود در برچسب دارو و بسته بندی خود را به دقت بخوانید. در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی هایی که ممکن است پیش بیاید و تمام داروهایی که استفاده می کنید، با پزشک، داروساز یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

کربنات کلسیم چیست؟

پودرکربنات کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود. کلسیم برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن خصوصاً تشکیل و نگهداری استخوانها ضروری است.کربنات کلسیم خوراکی برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم استفاده می شود.مارک ها و اشکال زیادی از کربنات کلسیم موجود است.کربنات کلسیم همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای دارویی ذکر نشده استفاده شود.

اطلاعات مهم کربنات کلسیم که باید بدانیم

قبل از مصرف کربنات کلسیم بایدچه نکاتی را با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بگوییم؟

اگر تاکنون کربنات کلسیم دارویی مصرف کرده اید از پزشک یا داروساز سؤال کنید که آیا این دارو برای شما بی خطر است:

  • بیماران کلیوی؛
  • دارای سنگ کلیه؛
  • سرطان؛
  • اختلال غده پاراتیروئیدی.
  • یا وقتی مقادیر زیادی کلسیم در خون وجود دارد.

حتما باید قبل از مصرف با پزشک خود بیماری خود را در میان بگذارند.در صورت بارداری یا شیردهی، قبل از استفاده از کربنات کلسیم  با پزشک خود مشورت کنید. میزان دوز مصرفی شما ممکن است در دوران بارداری یا در هنگام شیردهی متفاوت باشد.

کربنات کلسیم خوراکی را چگونه مصرف کنم؟

از اظلاعات مهم کربنات کلسیم میتوان به این اشاره کرد که کربنات کلسیم خوراکی را دقیقاً مطابق دستورالعمل برچسب یا مطابق نظر پزشک خود استفاده کنید. و در مقادیر بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده از آن استفاده نکنید.برچسب محصول کربنات کلسیم خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا باید آن را با یا بدون غذا مصرف کرد.قرص معمولی کربنات کلسیم را با یک لیوان آب کامل ببلعید.قرص جویدنی قبل از بلع آن باید جویده شود.

درست قبل از اندازه گیری دوز، محلول خوراکی (مایع) را تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز شده یا یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر وسیله اندازه گیری دوز ندارید، از داروساز خود بخواهید که یکی از آنها را به شما بدهد.

پودر کربنات کلسیم خوراکی را طبق دستورالعمل استفاده کنید. اجازه دهید پودر کاملاً حل شود، سپس مخلوط را مصرف کنید.کربنات کلسیم ممکن است تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی باشد که شامل تغییرات رژیم غذایی نیز می شود. درباره غذاهایی که حاوی کلسیم هستند، بیاموزید.

با ایجاد تغییر در رژیم غذایی، ممکن است لازم باشد دوز کربنات کلسیم شما تنظیم شود. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.کربنات کلسیم خوراکی را در سرمای زیاد قرار ندهید که یخ بزند.

اگر یک دوز کربنات کلسیم خوراکی از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

از اطلاعات مهم کربنات کلسیم این است که دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان لازم برای دوز برنامه ریزی شده بعدی شما باشد، از مقدار از دست رفته خود صرفنظر کنید. برای جبران دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر کربنات کلسیم خوراکی را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید یا با شماره اورژانس تماس بگیرید.

چه موقع باید از مصرف کربنات کلسیم اجتناب کرد؟

قبل از مصرف داروهای مولتی ویتامین، مکمل های معدنی یا آنتی اسیدها برای مصرف کربنات کلسیم، از پزشک یا داروساز کمک و راهنمایی بخواهید.

عوارض جانبی احتمالی کربنات کلسیم چیست؟

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک مثل کهیر؛ تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت:

  • کم یا زیاد ادرار کردن؛
  • تورم بدن یا افزایش سریع وزن

سریعا با پزشک تماس بگیرید.مقادیر بالای کلسیم در خون شما باعث حالت تهوع، استفراغ، یبوست، افزایش تشنگی یا ادرار، ضعف عضلات، درد استخوان، سردرگمی، کمبود انرژی یا احساس خستگی می شود.

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناراحتی معده یا گاز معده یا یبوست.البته این یک لیست کامل از عوارض جانبی مصرف کربنات کلسیم خوراکی نیست و سایر موارد نیز ممکن است رخ دهد.برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری می توانند بر مصرف کربنات کلسیم خوراکی تأثیر بگذارند؟

از اطلاعات مهم کربنات کلسیم میتوان به این اشاره کرد که کلسیم می تواند عملکرد بدن را برای جذب برخی داروهای خاص سخت کند. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، حداقل ۲ ساعت قبل یا ۴ یا ۶ ساعت پس از مصرف کربنات کلسیم از آنها استفاده کنید.سایر داروها از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است با کربنات کلسیم در تعارض باشند. در مورد تمام داروهای موجود و فعلی و هر دارویی که مصرف آن را شروع کرده یا متوقف کرده اید به پزشک خود بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *