آهک ها برای مصارف کشاورزی چگونه و چرا متفاوت هستند؟

آهک ها برای مصارف کشاورزی

آهک ها برای مصارف کشاورزی چگونه و چرا متفاوت هستند؟آهک یا سنگ آهک (کربنات کلسیم) سنگی است که به طور طبیعی وجود دارد و برای بالا بردن pH خاک های اسیدی استفاده می شود. مقدار آهک مورد نیاز برای افزایش pH یک خاک توسط یک واحد pH به ظرفیت بافر خاک بستگی دارد. ظرفیت بافر اندازه گیری توانایی خاک به مقاومت در برابر تغییر pH است. یک خاک با بافر خوب کندتر از یک خاک با بافر ضعیف اسیدی می شود، اما برای افزایش مقدار pH به آهک بیشتری احتیاج دارد.

به طور کلی، شما باید از آهکی استفاده کنید که در ذرات بسیار ریزی داشته باشد، بنابراین این آهک به سرعت با خاک واکنش نشان می دهد، که این ظرافت آهک نامیده می شود و با مقدار خنثی سازی موثر آهک ها (ENV) اندازه گیری می شود.مقدار خنثی کننده موثر (ENV) معیاری برای اثربخشی مواد خنثی کننده است. بنابراین، هرچه میزان ENV بیشتر باشد، آهک در افزایش pH موثرتر خواهد بود.با این حال، از آنجا که آهک های “نرم” از جنوب ویکتوریا حلال تر از آهک های “سخت” سایر مناطق هستند، NV  شاخص بهتری برای خنثی سازی نسبت به ENV است. مواد آهکی با پودر کربنات کلسیم خالص مقایسه می شوند. برای مقایسه، به کربنات کلسیم مقدار خنثی کننده ۱۰۰ داده می شود. در حالت ایده آل NV باید بالای ۹۵ باشد.

آهک ها برای مصارف کشاورزی چگونه و چرا متفاوت هستند؟ تولید کنندگان آهک باید درصد ذرات ریزتر از ۰٫۲۵ میلی متر (قطر یک چهارم میلی متر) را مشخص کنند. آهک بسیار ریز ۹۸-۱۰۰ درصد کربنات کلسیم دارد (همانطور که گفته می شود) و این همان درجه ای است که برای خرید به شما توصیه می شود. درصد خلوصی که روی رسید یا فاکتور فروش مشخص شده است.

آیین نامه مصارف کشاورزی کود که در سال ۱۹۹۵ تدوین شده است، استانداردهای زیر را برای آهک و مواد آهکی (بر اساس ماده خشک) تعیین کرده است:

 • آهک درجه ۱ باید حداقل ENV 80 داشته باشد.
 • آهک درجه ۲ باید حداقل ENV 65 داشته باشد.
 • آهک درجه ۳ باید حداقل ENV 50 داشته باشد.

انواع مختلف سنگ آهک

آهک ها برای مصارف کشاورزی چگونه و چرا متفاوت هستند؟

محصولات جانبی و آهک های طبیعی حاوی کربنات کلسیم (CaCO3) ، هیدروکسید کلسیم (Ca (OH) 2) یا اکسید کلسیم (CaO) هستند. آهک های دولومیتی علاوه بر CaCO3 حاوی کربنات منیزیم (MgCO3) هستند. آهک خالص ۱۰۰٪ کربنات کلسیم است (CaCO3).

آهک ها برای مصارف کشاورزی چگونه و چرا متفاوت هستند؟ سنگهای آهکی کشاورزی معمولاً در ویکتوریا در کانسارهای سنگ آهک با محتویات کربنات کلسیم (CaCO3) از ۴۸٪ تا ۹۷٪ وجود دارد. آهک کشاورزی رایج ترین محصول برای افزایش PH خاک در مراتع است و معمولاً مقرون به صرفه ترین محصول است. پهنه های آهکی جنوب ویکتوریا “نرم تر” هستند و در مقایسه با آهک های “سخت” سایر مناطق تمایل دارند تا حدی در آب حل شوند.

آهک زنده (آهک سریع نیز نامیده می شود) اکسید کلسیم (CaO) است. این آهک با سرعت بیشتری عمل می کند و بالاترین مقدار خنثی سازی را دارد. این آهک بیشتر در شرکت های باغبانی استفاده می شود و معمولاً در مراتع استفاده نمی شود.آهک شل شده (آهک هیدراته یا آهک سازنده نیز نامیده می شود) هیدروکسید کلسیم (Ca (OH) 2) است و دارای ارزش خنثی سازی بیشتری نسبت به آهک کشاورزی است اما گران تر است و معمولاً در مراتع استفاده نمی شود.

گرد و غبار کوره آهک، گرد و غبار بسیار ریز (اندازه ذرات کمتر از ۰٫۱ میلی متر) است که توسط کوره های مورد استفاده برای سوزاندن آهک تولید می شود. این ماده شامل آهک است و به دلیل ظرافت های بسیار، کار با آن دشوار است، بنابراین باید از یک فرد باتجربه در پخش محصول استفاده شود. گرد و غبار کوره سیمان دارای خواص مشابه است، به علاوه می تواند حاوی مقادیر قابل توجهی پتاسیم باشد (معمولاً ۳٪ تا ۵٪).آهک مرطوب به آهک مایع نیز معروف است. اثر بخشی آهک مایع توسط NV آن تعیین می شود، نه ENV آن. با آهک مرطوب هزینه های اضافی برای رسیدگی وجود دارد. آهک مرطوب معمولاً در مراتع استفاده نمی شود.

دولومیت مخلوطی از کربنات کلسیم و کربنات منیزیم (CaCO3 و MgCO3) است. با افزایش میزان کربنات منیزیم در سنگ آهک، ابتدا به آن سنگ آهک دولومیتی و در آخر دولومیت (کربنات منیزیم خالص) می گویند. انجمن سنگ آهک های استرالیا دولومیت (به عنوان یک محصول) را با داشتن حداقل آنالیز کربنات منیزیم ۲۸٪ و حداقل آنالیز کربنات کلسیم ۳۵٪ تعریف می کند. دولومیت به طور مکرر در باغبانی به عنوان منبع منیزیم (به عنوان مثال در باغات) استفاده می شود و گاهی در مراتع نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دولومیت به عنوان منبع منیزیم برای خاکهای دارای کمبود منیزیم استفاده می شود. همچنین می تواند به عنوان منبع منیزیم برای دام مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، برای این منظور عیار بسیار بالایی لازم است (۵ تن در هکتار یا بیشتر). یک مطالعه وزارت کشاورزی در کامپرون نشان داد که برای به دست آوردن اثر بخشی رضایت آمیز، باید مقدار ۱۲٫۵ تن در هکتار استفاده شود. تجربه نشان می دهد که دولومیت به طور کلی در کاهش کزاز چمن موثر نیست و باید با دامها به طور مستقیم درمان شود.

تجزیه و تحلیل آهک تهیه شده نشان دهنده کیفیت آهک در زمان نمونه برداری است. با این حال، از آنجا که کیفیت آهک به دلیل تغییر در منطقه یا عمق استخراج شده یا درجه خرد شدن می تواند متفاوت باشد، نتایج تحلیلی نمونه های آهک آینده از همان شرکت ممکن است متفاوت باشد. اگر نگران کیفیت آهک هستید، می توان نمونه ها را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کرد.

انتخاب مناسب ترین سنگ آهک

چگونه می توانید به این هدف برسید؟

با مقایسه محصولات آهکی از طریق تفاوت های آنها.هنگام مقایسه محصولات آهکی، مطمئن شوید که اقتصادی ترین محصول موجود در منطقه خود را انتخاب کرده اید. مقدار آهک ها از انواع مختلف و از منابع مختلف را می توان با انجام محاسبات زیر مقایسه کرد:

 • ابتدا، از کل تأمین کنندگان برای کل هزینه هر تن استعلام کنید تا قیمت انواع مختلف گرفته شود (از جمله قیمت خرید و هزینه های حمل و نقل و پخش)
 •   دوم، مقدار خنثی کننده موثر آهک ها را بدست آورید. بیشتر آهک های موجود در بازار برای تعیین ENV خود آزمایش شده اند و این اطلاعات باید از طریق تأمین کننده در دسترس باشد. این یک مبنای ” واحد” برای مقایسه فراهم می کند. برای سنگهای آهکی “نرم” در ویکتوریای جنوبی، NV  مفیدتر از ENV است.
 • در آخر، هزینه کل را بر مقدار خنثی سازی موثر هر محصول تقسیم کنید:

مثال:

    بگویید که در منطقه شما دو محصول مختلف حاوی کربنات کلسیم و یا آهک موجود است:

 •   آهک A دارای ENV 95 و هزینه پخش آن ۶۰ دلار / تن است.
 • آهک B دارای ENV 70 و هزینه پخش آن ۵۰ دلار / تن است.

کدام به صرفه تر کدام است؟

 • آهک A: 60 دلار تقسیم بر ۹۵ = ۰٫۶۳ دلار در هر واحد ENV (طبق فرمول)
 • آهک B: 50 دلار تقسیم بر ۷۰ = ۰٫۷۱ دلار در هر واحد ENV (طبق فرمول)
 • آهک A بر اساس ارزش خنثی کنندگی موثر و قیمت کل آن، آهک کم هزینه تری است که باید استفاده شود.

    دانستن این خصوصیات در مورد آهک (از جمله دولومیت) به شما امکان می دهد تا مقرون به صرفه بودن انواع کربنات کلسیم و محصولات آهکی را مقایسه کرده و محصولی را بخرید که برای مزرعه شما مقرون به صرفه باشد با این حال، شما باید ملاحظات دیگر، از جمله نیاز به دست زدن به برخی از محصولات را نیز در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *