همه چیز در مورد گچ

گچ؛ پوشش حفاظتی و تزئینی

گچ پوششی حفاظتی و تزئینی است که از انواع کربنات کلسیم است. این پوشش امروزه در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که هریک مزایای بخصوصی را شامل می شود.

معمولا در تبخیر دریایی و در دریاچه های شور، شیل، سنگ آهک، سنگ آهک دولومیتی، سنگ های رسوبی، چشمه های آب گرم و برخی از غارها یافت می شود که در آن هوا به اندازه کافی خشک می شود تا رسوب این ماده معدنی را تسهیل کند.

گچ یکی از انواع کربنات کلسیم است


گچ دارای ترکیب شیمیایی مشابه با سنگ آهک، سنگ مرمر و کربنات کلسیم رسوب شده است که عمدتا از کربنات کلسیم مشتق شده است. از پوسته حیوانات دریایی کوچک شناخته شده به عنوان فرامینیفر و از بقایای آهکی جلبک دریایی شناخته شده به عنوان کوکولیت ها به وجود آمده است.

معمولا سفید یا خاکستری رنگ است. بسیار متخلخل، نفوذ پذیر و نرم است. رسوبات گسترده گچ در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود. آنها اغلب در آب های عمیق شکل می گیرند، جایی که رسوبات کلاسی از جریان ها و اقدامات ساحلی در رسوب سازی غالب نیستند. آنها همچنین می توانند در دریاهای اپیری در پوسته قاره ای و در لایه های قاره ای در طول دوره های سطح دریا تشکیل شوند. آبهای گرم دریا موجب تسهیل رسوب گچ می شوند زیرا کربنات کلسیم در آب های سرد بیشتر به جای آب گرم حل می شود و به همین علت سازنده هایی که کانی های کربنات کلسیم را تولید می کنند، در آب گرم به طور فعال تولید می شود. گچ بیشتر در دوره کرتاسه تشکیل شده است.

رسوبات گچ فراوان و با کیفیت بالا در انگلستان و دانمارک یافت می شود. چیزهایی مانند فسیل و آهک اغلب در صخره های گچ پیدا می شود. این ماده، به طور گسترده ای در بین مردم اروپای غربی و چند بخش دیگر جهان شناخته شده است. زیرا سنگ سفید روشنی است که می تواند صخره های عمودی در کنار ساحل ایجاد کند. صخره های گچ در اثر موج در سطح آب تخریب می شوند. ذرات آزاد شده توسط سنگ زنی گچ دارای ویژگی بسیار مطلوب هستند تقریبا همه آنها در محدوده اندازه ذرات عالی برای استفاده در سطح نسبتا بالا به عنوان یک پرکننده هستند و بیشترین مقاومت در برابر تمام انواع پرکننده کربنات کلسیم را دارد. 

گچ

انواع گچ

گچ آهک

هنگامی که آهک به عنوان مواد اتصال دهنده مورد استفاده قرار می گیرد، گچ آهک نامیده می شود. نوعی از آهک هیدراته، شن و آب است. شبیه به ملات آهک است، تفاوت اصلی بر اساس استفاده است. ملات برای آهک گچ معمولا توسط مخلوط کردن شن و ماسه و آهک در مقادیر مساوی تهیه می شود، برای افزایش مقاومت، مقدار کمی سیمان به آن افزوده می شود. برای ترمیم داخلی ساختمان ها مناسب است.

گچ سیمان

گچ سیمان ترکیبی از شن و ماسه، سیمان و آب است. به طور معمول به اعمال سنگ تراشی فضای داخلی و بیرونی ساختمان ها استفاده می شود. مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارد و برای شرایط مرطوب مناسب است معمولا در یک کت استفاده می شود. ضخامت پوشش می تواند ۱۲ تا ۱۵ میلی متر یا ۲۰ میلی متر باشد.

گچ خاکی

سطح آماده سازی دقیقا به همان شیوه ای که برای آهک گچ یا گچ سیمان آماده می شود.

گچ خاک رس

گچ خاک رس به عنوان یک جایگزین پایدار برای چسب های مدرن، با انرژی کمتری نسبت به گچ، سیمان و آهک های گچ است. این محصول با افزودنی های فیبر در دسترس است تا قدرت خود را افزایش دهد و در محدوده ای از رنگ های طبیعی قرار گیرد و نیازی به رنگ آمیزی ندارد. خاک رس قدیمی ترین شکل رندر گچ است.رس در رنگ، اندازه ذرات، انقباض، گسترش و قدرت اتصال وجود دارد. گچ خاک رس هیدرولیکی است یعنی آب جذب می کند و می توان آن را مرطوب کرد و دوباره به طور نامحدود کار کرد.

رس در رنگ، اندازه ذرات، انقباض، گسترش و قدرت اتصال وجود دارد. گچ خاک رس هیدرولیکی است یعنی آب جذب می کند و می توان آن را مرطوب کرد و دوباره به طور نامحدود کار کرد.

فرسایش آب و هوا یکی از ویژگی های رندر رس است. میزان فرسایش با قرار گرفتن در معرض باران و حفاظت ساختاری مانند بالا بردن عمق و صفحه نمایش باران کنترل می شود. با افزودن الیاف مانند کاه خرد شده، می تواند فرسایش بیشتری داشته باشد. گاهی اوقات یک پوشش بالا از آهک رندر می تواند برای محافظت از خاک رس استفاده شود. گرچه مراقبت باید بر روی اتصال بین مواد متفاوتی انجام شود.

کاربردهای گچ

۱- به عنوان یک عایق طبیعی شناخته شده است. هدایت حرارتی کمی دارد به همین دلیل در ساخت تخته های کف و دیوار استفاده می شود و یک مانع صوتی و مقاوم در برابر آتش است.


۲-  آلاباستر از انواع گچ است، دانه ای و مات است که به عنوان سنگ های زینتی به شدت ارزشمند است و توسط مجسمه سازان استفاده می شود

۳- یکی دیگر از استفاده های مهم از این ماده، تولید گچ پاریس است. ابتدا حدود ۳۰۰ درجه فارنهایت حرارت داده می شود تا گچ پاریس تولید شود و عمدتا به عنوان یک ماده مجسمه سازی استفاده می شود.

۴- سنگ گچ در ساخت دیوارهای خشتی و یا گچ تخته استفاده می شود. برای دیوارها، سقف ها و برای پارتیشن ها استفاده می شود.

۵- در ساخت کیت های جراحی و ارتوپدی، از قبیل جراحی پا و قالب ریخته گری استفاده می شود.

۶- سنگ گچ نقش مهمی در کشاورزی به عنوان افزودنی خاک، تهویه و کود ایفا می کند. باعث ایجاد کلسیم و گوگرد می شود که برای رشد سالم گیاه ضروری است. همچنین می تواند برای از بین بردن سدیم از خاک هایی با شوری بیش از حد استفاده شود. پودر گچ به ویژه برای ذرت و سویا مفید است که برای رشد به سولفات زیادی نیاز دارند.

۷- در خمیردندان ها، شامپوها و محصولات مو به طور عمده به دلیل خواص اتصال و ضخامت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

۸- ساتین اسپار که انواع گچ است، گاهی اوقات به عنوان سنگ زینتی استفاده می شود.  

۹- سنگ گچ برای رنگ آمیزی لوازم آرایشی استفاده می شود.

۱۰- می توان آن را در مقادیر کم در تولید غذا و نوشیدنی استفاده کرد. در صنایع غذایی، می تواند به عنوان عامل خشک کن، تقویت کننده خمیر، رنگ کننده، تثبیت کننده و غلظت دهنده استفاده شود. محصولات غذایی که ممکن است با گچ تولید شوند: عبارتند از: محصولات پخته، سبزیجات کنسرو شده، آرد، نان، سرکه، آب نبات، بستنی، محصولات لبنی منجمد، پودینگ، ژلاتین و ماکارونی.

۱۱- در برنامه های کاربردی معدن نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *