گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است

گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است .گچ از سنگهای حاوی کربنات کلسیم و یک سنگ رسوبی کربناته غیر آواری است که به صورت سنگ آهک متراکم شده از ماده معدنی کلسیت است. نرم و دانه ریز است و به راحتی پودر می شود. رنگ آن از انواع سفید تا خاکستری سنگهای آهکی و کربنات کلسیم است. این ماده از پوسته هایی از موجودات کوچک دریایی مانند روزن داران، کوکولیت ها و رابدولیت ها تشکیل شده است. خالص ترین شکل های این ماده تا ۹۹ درصد پودر کربنات کلسیم به شکل ماده معدنی کلسیت دارند. مارمولک های اسفنجی، آزمایش های دیاتوم و رادیولاریان (پوسته)، دانه های آواری کوارتز و گره های چرت (سنگ چخماق) موجود در گچ، مقدار کمی سیلیس را به ترکیب آن اضافه می کنند. بخش کمی از مواد معدنی رس، گلوکونیت و فسفات کلسیم نیز در این ترکیبات وجود دارد.

گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است

گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است مقاومت این نوع از کربنات کلسیم در برابر آب و هوا و ریزش، بیشتر از خاک رس هایی است که معمولاً با آن ارتباط دارد، بنابراین صخره های بلند و شیب دار در جایی ایجاد می شود که پشته های گچ با دریا روبرو می شوند. تپه های گچی، معروف به گچ پایین، معمولاً در جایی ایجاد می شوند که نوارهای گچ از یک زاویه به سطح برسند، بنابراین یک شیب تیز ایجاد می کنند. از آنجا که گچ به خوبی پیوند می خورد، می تواند حجم زیادی آب زیرزمینی را در خود نگه دارد، و یک مخزن طبیعی فراهم می کند که در فصول خشک آب را به آرامی آزاد می کند.

ویژگی های گچ:

 • منبع: بیوشیمیایی
 • بافت: غیر پلاستیکی دانه ریز
 • ترکیب: کلسیت
 • رنگ: سفید تا مایل به خاکستری
 • متفرقه: با HCl واکنش نشان می دهد.
 • سختی: کمتر از شیشه
 • محیط رسوب: دریای عمیق

طبقه بندی انواع گچ

 • گچ طبیعی

گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است گچ طبیعی در شرایط عمیق دریا اتفاق می افتد و شامل تجمع تدریجی صفحات کلسیت بسیار کوچک است. این صفحات از میکروارگانیسم ها ریخته می شود. به میکروارگانیسم ها کوکلیتوفور گفته می شود. گچ طبیعی به دلیل ساختار متخلخلی که دارد، در برابر فرسایش بسیار مقاوم است. این ماده اغلب با رس ترکیب می شود، اما در برابر فرسایش رس و شرایط آب و هوایی مقاومت کمتری دارد. درصورتی که با خاک رس پوشیده شود، بیشتر در جایی که پشته های گچ با دریا، سنگهای شیب دار و قفسه ها روبرو می شود، مقاومت و سنگ آهک بیشتری دارد. بهترین نمونه این صخره های سفید، دوور است. گچ متخلخل است و بنابراین می تواند آب زیادی را در خود نگه دارد. این یک مزیت بزرگ برای مناطقی است که از خشکسالی رنج می برند و دارای مقادیر زیادی سنگ کربنات کلسیم و سنگ آهک هستند، زیرا این نوع سنگها می توانند یک مخزن طبیعی فراهم کنند که به آرامی آب را آزاد می کند.

 • گچ دست ساز

گچ طبیعی مورد استفاده در صنایع در بیشتر موارد با گچ ساخته شده توسط انسان جایگزین شده است. به گچ مصنوعی کربنات منیزیم گفته می شود. برای این ماده، فرمول تجربی MgCO3 است. کربنات منیزیم مشابه گچ طبیعی دارای همان خواص و خصوصیات است. جامد سفید و نرم. کربنات منیزیم را می توان با مجموعه ای از فرآیندهای شیمیایی شامل آزاد شدن مخلوط یون های منیزیم و کربنات یا آزاد شدن دوغاب هیدروکسید منیزیم تحت فشار، در جو دی اکسید کربن تولید کرد. کربنات منیزیم کاربردهای بسیاری دارد. برخی از آنها قبلا ذکر شده است، یعنی خمیر دندان. کربنات منیزیم همچنین ممکن است در ترکیبات غیر قابل اشتعال، آتش خاموش کن، محصولات آرایشی و بهداشتی و به صورت پودر وجود داشته باشد. تطبیق پذیری ماده همچنین به این معنی است که از آن به عنوان ماده خشک کننده، ملین برای شل شدن روده و به عنوان ماده تقویت کننده لاستیک نئوپرن استفاده می شود.

 • ترکیب شیمیایی گچ

ترکیب شیمیایی گچ از کربنات کلسیم و دارای مواد معدنی جزئی و لجن و رس است. این ماده بوسیله پلانکتونهای ریز میکروسکوپی در دریا بوجود می آید، که به کف دریا می ریزند و سپس در طی دیاژنز به سنگ تبدیل و فشرده می شوند.

 • سازند گچ

نود میلیون سال پیش، آنچه که اکنون گچ شمال اروپا است، چکه ای است که در کف دریای بزرگ جمع می شود. این سنگ یکی از قدیمی ترین سنگهایی است که از ذرات میکروسکوپی تشکیل شده است و در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار گرفت، تقریباً به طور کامل از کوکولیت ها است. پوسته های آنها از کلسیت استخراج شده از آب غنی دریا ساخته شده است. همانطور که آنها جان خود را از دست دادند، یک لایه قابل توجه در طی میلیون ها سال به تدریج ایجاد شد و در اثر وزن رسوبات اضافی، در نهایت به سنگ تبدیل شد. حرکات بعدی زمین مربوط به تشکیل رشته کوه های آلپ باعث افزایش این رسوبات کف دریا در گذشته شد.

 • کجا یافت می شود

گروه گچ یک واحد چینه شناسی اروپایی است که در اواخر دوره کرتاسه نهشته شده است. صخره های سفید معروف دوور در کنت، انگلستان و همچنین همتایان آنها Cap Blanc Nez در آن طرف تنگه دوور را تشکیل می دهد. منطقه شامپاین فرانسه بیشتر تحت پوشش رسوبات گچ قرار دارد که حاوی غارهای مصنوعی است که برای ذخیره سازی شراب استفاده می شود. برخی از بلندترین صخره های گچ جهان در پارک ملی جاسموند در آلمان و در مونس کلینت در دانمارک وجود دارد – هر دو زمانی یک جزیره واحد تشکیل داده اند.

 • خصوصیات و ویژگی های گچ

گچ، کربنات کلسیم پرطرفدار است گچ، به دو صورت طبیعی و ساخت بشر، سفید رنگ است و یک جامد نسبتاً نرم در نظر گرفته می شود. به طور طبیعی، از زمین می آید که به عنوان یک سنگ رسوبی متخلخل (می تواند آب را نگه دارد) وجود دارد. گچ از سنگهای حاوی کربنات کلسیم و نوعی سنگ آهک است و از ماده معدنی کلسیت تشکیل شده است. قرن ها است که استخراج شده است و در دوران باستان برای مصالح ساختمانی استخراج شده است و در مزارع استفاده می شده است. بیشتر افراد گچ را سفید می دانند، اما گچ قرمز نیز به طور طبیعی وجود دارد. این ماده از سنگ آهک بسیار خالص تهیه می شود که به طور معمول در لایه هایی با ضخامت ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر در زمین یافت می شود. در این لایه های سنگ آهک غالباً لایه هایی از رسوبات دیگر مانند سنگ چخماق نیز وجود دارد.

موارد استفاده از گچ

 • گچ تخته سیاه ماده ای است که برای کشیدن روی سطوح ناهموار استفاده می شود زیرا ذرات چسبیده به این سطوح به راحتی خرد می شوند. گرچه گچ چوبی مدرن به طور سنتی از گچ های طبیعی تشکیل می شود، به طور کلی از گچ معدنی (سولفات کلسیم) ساخته می شود که معمولاً با میله های پودر فشرده شده به طول حدود ۱۰ سانتی متر تهیه می شود.
 • گچ روسازی شبیه گچ تخته سیاه است، اما همان است که به میله های بزرگتر تبدیل می شود و معمولاً رنگی است. همچنین برای ترسیم پیاده روها، خیابانها و جاده های اتومبیل رو، بیشتر توسط کودکان، و البته توسط هنرمندان بزرگسال نیز استفاده می شود.
 • در کشاورزی  نیز از این ماده و مواد حاوی کربنات کلسیم برای بالا بردن pH در خاکهایی با اسیدیته بالا استفاده می شود. رایج ترین اشکال  این نوع کاربردها CaCO3 (کربنات کلسیم) و CaO (اکسید کلسیم) است.
 • در ورزش های صحرایی، از جمله زمین های تنیس چمنی، پودر کربنات کلسیم برای مشخص کردن زمین بازی یا مرزهای زمین استفاده می شود. این ماده مزیتی را ایجاد می کند که در هنگام برخورد توپ به خط، یک ابر پودر گچ یا رنگدانه دیده می شود. موادی که امروزه برای این کار استفاده می شوند بیشتر دی اکسید تیتانیوم هستند.
 • در ژیمناستیک، سنگ نوردی، وزنه برداری و ورزش های رزمی، گچ – که اکنون به طور کلی کربنات منیزیم است- برای از بین بردن تعریق و کاهش لغزش دست ها استفاده می شود.
 • از گچ خیاطی به ویژه خیاطان برای ایجاد علامت گذاری موقتی روی پارچه استفاده می کنند. که امروزه معمولاً از تالک (سیلیکات منیزیم) ساخته می شود.
 • همچنین خمیر دندان حاوی مقدار کمی گچ است که به عنوان ساینده ملایم عمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *