گچ و کربنات کلسیم اصلاح کننده های عالی خاک با اختلافات کلیدی

گچ سولفات کلسیم است و آهک پودر کربنات کلسیم است. هر دو اصلاح کننده خاک هستند و هر دو کلسیم خاک را تأمین می کنند. تفاوت گچ و کربنات کلسیم این است که فقط گچ منبع گوگرد را نیز فراهم می کند.گچ به عنوان یک اصلاح کننده خاک به طور فعال در بازار عرضه می شود. گچ را می توان استخراج کرد. گچ معدنی بسته به تعداد مواد معدنی موجود در آن، محصولی نسبتاً خالص و تمیز است. خلوص گچ می تواند از ۶۵ تا ۹۸٪ باشد.

گچ همچنین در نیروگاه های  زغال سنگی، برای گیاهان اسید سیتریک و لاکتیک دار و تصفیه خانه های آب اسنفاده می شود. در نیروگاههای دارای زغال سنگ، آهک اکسیدهای گوگرد را از گاز دودکش ها تصفیه می کند و سولفات کلسیم یا گچ را تشکیل می دهد. و هرچه مقدار گوگرد ذغال سنگ بیشتر باشد، مقدار گچ مصنوعی تولید شده بیشتر می شود. این شکل از گچ تولیدی، مشکلی برای دفع آن را برای اپراتورهای نیروگاه ایجاد می کند و یافتن موارد استفاده از آن یک روند مداوم بوده است. این گچ مصنوعی، در حالی که نسبتاً خالص است، می تواند برخی از فلزات سنگین را حمل کند. بنابراین از کیفیت متریالی که برای کاربردهای کشاورزی در نظر دارید، اطمینان حاصل کنید. حتماً در این باره تحقیق کرده و با متخصص این کار مشورت نمایید.

گچ اصلاح کننده خاک است و بر pH خاک تأثیر نمی گذارد. کربنات کلسیم pH کم خاک را تصحیح می کند، اما قابلیت حل شدن کربنات کلسیم کم است. پاییز بهترین زمان برای استفاده از کربنات کلسیم است، زیرا زمان واکنش خاک است. کربنات کلسیم بر اساس درصد خلوص و اندازه سایز دانه بندی آن به فروش می رسد. هرچه اندازه دانه های پودر کربنات کلسیم کوچکتر باشد، واکنش پذیری بیشتری نشان می دهد. عمده ترین دلیل استقبال از آهک و کربنات کلسیم برای اصلاح خاکهای کشاورزی، بالا بردن pH یک خاک اسیدی است.

گچ و کربنات کلسیم اصلاح کننده های عالی خاک

مهمترین دلیل استقبال از گچ این است که می تواند به عنوان منبع کلسیم عمل کند و می تواند ذرات خاک را به منظور بهبود ساختار خاک مخلوط کند. همچنین این گچ و کربنات کلسیم منبع کلسیم محلول است که بلافاصله در دسترس ریشه ها قرار می گیرد. همچنین منبع گوگرد است و محصولات زراعی بیشتر مواد مغذی از خاک را برداشت می کنند و با رسوب کمتر گچ، کمبودهای گوگرد برطرف می شود. به عنوان مثال مصرف دویست پوند گچ در هر جریب هر دو سال یکبار، گوگرد کافی برای یک مزرعه سویا و ذرت فراهم می کند.

گچ و کربنات کلسیم هر دو حاوی کلسیم هستند و هر دو اصلاح کننده خاک هستند. متأسفانه، برخی از مردم هنوز فکر می کنند که گچ، مانند آهک، می تواند pH خاک را تغییر دهد. اما گچ نمی تواند pH را افزایش یا پایین بیآورد. این کربنات موجود در کربنات کلسیم است که pH را افزایش می دهد و اثری خنثی کننده را فراهم می آورد. سولفات کلسیم نمی تواند pH را افزایش یا پایین آورد. در حالی که گوگرد می تواند pH خاک را تا حدودی کاهش دهد، سولفات موجود در گچ هرگز کاهش دهنده آن نخواهد بود.

دلایل استفاده و معایب و مزیت های کاربردی دو ماده مفید کربنات کلسیم(آهک) و گچ را برای اصلاح خاک و تقویت و بهبود آن در متن بالا با هم مرور کردیم. نکته اصلی تحقیق و مشورت با متخصصان و مهندسین کشاورزی و خاک در این باره و درست انتخاب کردن مواد اصلاحی خاک کشاورزی به منظور بهبود اساسی خاک و پرورش و رشد بهینه گیاهان و درختان و محصولات کشاورزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *