آیا میدانید فولاد چگونه ساخته می شود

فولاد چگونه ساخته می شود

آیا میدانید فولاد چگونه ساخته می شود ؟فولاد در درجه اول با استفاده از یکی از دو روش تولید می شود: کوره بلند یا کوره قوس الکتریکی.کوره بلند اولین مرحله در تولید فولاد از اکسیدهای آهن است. اولین کوره های بلند در قرن ۱۴ ظاهر شده اند و روزانه یک تن تولید می کنند. حتی اگر تجهیزات بهبود یابد و می توان به نرخ تولید بالاتری دست یافت، فرآیندهای داخل کوره بلند به همان شکل باقی می مانند. در کوره بلند از کک، سنگ آهن وسنگ دانه بندی کربنات کلسیم برای تولید آهن  استفاده می شود.

آیا میدانید فولاد چگونه ساخته می شود

زغال سنگ قسمت اصلی فرآیند کک سازی است. ذغال سنگ خرد شده و به صورت پودر در می آید و سپس در کوره شارژ می شود و در غیاب اکسیژن تا حدود ۱۸۰۰ درجه فارنهایت گرم می شود. با گرم شدن کوره، ذغال شروع به ذوب شدن می کند بنابراین بیشتر مواد فرار مانند روغن، هیدروژن، ازت و گوگرد از بین می رود. ذغال پخته شده که کک نامیده می شود، پس از ۱۸ تا ۲۴ ساعت از زمان واکنش از کوره خارج می شود. کک خنک شده و به قطعات مختلف از یک اینچ تا چهار اینچ تبدیل می شود. کک یک سنگ سیاه متخلخل و سخت از کربن غلیظ (حاوی ۹۰ تا ۹۳ درصد کربن) است که دارای مقداری خاکستر و گوگرد است اما در مقایسه با زغال سنگ خام بسیار قوی است. قطعات قوی کک با مقدار انرژی بالا نفوذ پذیری، گرما و گازهایی را فراهم می کند که برای کاهش و ذوب سنگ آهن، گلوله ها و کربنات کلسیم لازم است.

اولین کوره های قوس الکتریکی (EAF) در اواخر قرن نوزدهم ظاهر شدند. استفاده از EAF گسترش یافته و اکنون تقریباً ۲/۳ تولید فولاد در ایالات متحده را تشکیل می دهد. EAF با کوره بلند متفاوت است زیرا با استفاده از جریان الکتریکی برای ذوب فولاد قراضه و یا آهن احیا شده مستقیم، فولاد تولید می کند. EAF از فولاد ضایعاتی و برق برای تولید فولاد مذاب استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.