معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی

هوازدگی از معایب ذاتی سنگ آهک است

در این متن به معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی میپردازیم .سنگ آهک در معرض قرار گرفته در محیط خارجی به دلیل هوازدگی یا اثرات طبیعی باد، باران و تغییرات حرارتی خراب می شود. سنگ آهک بسیار با دوام است. با این حال، آب را جذب می کند و از آنجا که یک سنگ کربناته است، در معرض اسیدها یا حتی آب باران اسیدی ملایم بسیار واکنش پذیر است و می تواند دچار زوال قابل توجهی شود. متداول ترین اثر هوا و فرسایش، از دست دادن جزئیات دقیق و اثرات روی سنگ است.برای بازگرداندن جزئیات لبه در کوتاه مدت و تراش مجدد سنگ که معمولاً غیرقابل اجرا است، کار کمی می توان انجام داد.

معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی

فرسایش

فرسایش می تواند نتیجه آب و هوای عمومی توضیح داده شده در بالا باشد، یا می تواند یک پدیده محلی تر باشد که بر اساس قرار گرفتن در معرض این عوامل باشد که از معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است. ساینده های موجود در هوا توسط باد ممکن است بر اساس جهت بادهای غالب، جزئیات مربوط به برخی از ارتفاعات را فرسوده کنند. یکی از معدود راه های موثر برای حل این مشکل استفاده از محوطه سازی است که در آن کاشت موانع می تواند باد را منحرف کند. چنین محوطه سازی و یا مانع بندی ممکن است از ساده و ارزان تا یک مداخله مهم و گران قیمت باشد. باید با سیاست مناسب برای مدیریت مناظر فرهنگی مطابقت داشته باشد. اگرچه در نظر گرفتن عمر طولانی سنگ می تواند مقرون به صرفه باشد. علائم فرسایش می تواند به سادگی از دست دادن وضوح لبه همانطور که در بالا توضیح داده شد باشد، یا به دلیل تماس با تجهیزات محوطه سازی می تواند سایش بسیار محلی و خاص داشته باشد. آسیب موضعی ناشی از تماس با ماشین چمن زنی یا سایر تجهیزات نگهداری قابل پیشگیری است. در مواردی که شواهدی از آسیب فیزیکی مکرر وجود دارد، باید اقدامات لازم برای محافظت از این منابع انجام شود.

رنگ آمیزی

تغییر رنگ سنگ کربنات کلسیم و آهک، چه به صورت کای و چه به صورت موضعی، باعث ایجاد لک می شود. رنگ آمیزی، ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض انواع مواد خارجی یا در اثر انسداد داخلی در سنگ یا عناصر ساختاری باشد که ازمعایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است.

برخی از رایج ترین انواع لکه ها و عوامل ایجاد کننده آن عبارتند از:

  • لکه های روغن یا چربی: این لکه ها معمولاً نتیجه خرابکاری یا استفاده نامناسب است. انواع روغن های آلی یا معدنی ممکن است در اثر تماس جذب سنگ شوند. عمق نفوذ به ویسکوزیته روغن یا گریس، دما، تخلخل سنگ، پایان و خشکی آن بستگی خواهد داشت.
  • ظاهر لکه های چربی یا روغن معمولاً شامل تیرگی سنگ در محل تماس است. لبه های رنگ آمیزی به خصوص پس از مدت طولانی پراکنده می شوند. روش های استاندارد برای از بین بردن لکه های روغن و گریس وجود دارد.
  • رنگ و جوهر: رنگ آمیزی بسته به نوع و منبع رنگ ممکن است به هر رنگی باشد. این نوع لکه ها به احتمال زیاد در اطراف منطقه تماس قرار دارند. مایع حاوی رنگ آمیزی ممکن است به سنگ جذب شده و در طی روند طبیعی تبخیر، رنگدانه رنگی در سنگ رسوب کند.
  • لکه های ارگانیک: لکه های آلی در اثر تماس مستقیم با مواد آلی تجزیه شده مانند برگ، فضله پرندگان یا حیوانات، گل ها، چای یا قهوه ایجاد می شوند. صرف نظر از منبع، این لکه ها کمی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند. آنها همچنین پس از حذف منبع غالباً ناپدید می شوند. این لکه ها ممکن است پس از حذف منبع آلی در معرض هوا قرار بگیرند و سفید یا اکسید شوند، اما ممکن است باقی مانده ای روی سنگ باقی بماند.
  • لکه های فلزی: دو دسته عمده از رنگ آمیزی فلزات رخ می دهد، این لکه ها تمایل دارند که بر اساس آهن یا مس ساخته شوند. منبع رنگ آمیزی ممکن است اجزا یا عناصر ساختاری داخلی باشد. منبع عمده شستشوی آب یا رواناب از عناصر فلزی مجاور، به ویژه برنز و مس است.
  • لکه های زنگ زدگی: این لکه ها به رنگ نارنجی مایل به قرمز هستند و در اثر اکسید شدن (زنگ زدگی) آهن ایجاد می شوند. منبع رنگ آمیزی آهن معمولاً اجزای سازه ای یا اتصال دهنده هستند. این لکه ها معمولاً پنهان و محافظت می شوند. با این حال، نفوذ آب از مفاصل بد یا ترک ها می تواند زنگ زدگی را فعال یا تسریع کند. تغییر رنگ ممکن است درون سنگ باشد یا رسوب زنگ زدگی روی سطح سنگ باشد. رسوبات سطحی زنگ زدگی ممکن است گاهی با مالیدن دست با پارچه تمیز از بین برود. معاینه لکه باید شامل چنین مالش هایی باشد تا مشخص شود فقط یک رسوب سطحی است.
  • لکه های برنز و مس: رنگ لکه های حاصل از آب برنز می تواند از سبز روشن تا قهوه ای تیره باشد. این لکه گیری از نمک های محلول مس (از مس یا برنز) حاصل می شود که روی سنگ شسته می شوند و اکسید می شوند. الگوی رنگ آمیزی به طور محلی، رگه دار و در مسیر رواناب از منبع فلزی قرار دارد.

فرو ریختن

این شرایط نشان دهنده شکنندگی یا تمایل خاص سنگ به تجزیه یا حل شدن است. ممکن است به دلیل معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی یا تجزیه تدریجی چسب باشد، یا ممکن است در نتیجه عوامل خارجی موثر بر مقاومت و قدرت باشد.

دوام سنگ آهک

این شرایط ممکن است به دلیل استفاده از نمکهای یخ زدایی یا هر منبع دیگری برای مهاجرت نمک ایجاد شود، مانند مواردی که می تواند در صورت وجود رطوبت بالا برود. در حال حاضر اقدامات کمی برای جبران خسارت می توان انجام داد، اما تشخیص زود هنگام مشکلات احتمالی و از بین بردن منابع نمک برای جلوگیری از این فرآیند حیاتی است. گاهی اوقات این شرایط شدید است و بدیهی است ناشی از وزن زیاد یا استفاده نامناسب از نمک های یخ زدایی باشد. نگهداری منظم ممکن است دلایل ترویج خرد شدن را از بین ببرد، با این وجود، پس از بروز این شرایط، اصلاح یا ترمیم آن فراتر از حد یک روش نگهداری است.

خرد شدن

از دیگر معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی میتوان به مورد زیر اشاره کرد.جداسازی قطعات کوچک یا قطعات بزرگتر از یک واحد سنگ تراشی، غالباً در گوشه ها، لبه ها یا اتصالات ملات، به عنوان تراشکاری معروف است. این شکستگی ها به طور کلی در اثر خراب شدن و تغییر محل مجدد، به ویژه به دلیل استفاده از مواد خیلی سخت، به طور تصادفی ایجاد می شوند.تعمیرات شامل تعمیرات جداشدنی، وصله گذاری و اتصالات است. تعمیر سنگ تراش خورده به یک سنگ تراش ماهر نیاز دارد و یک روش نگهداری نیست. اگر تراش بخاطر تأثیر گاه به گاه ناشی از پولیش یا تعمیر و نگهداری باشد، باید اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت در آینده انجام شود.

ترک خوردن

این وضعیت با ظهور شکافهای باریکی از عرض کمتر از ۱۶/۱ تا ۱/۲ اینچ یا بیشتر در سنگ نمایان می شود. این امر به دلایل مختلفی مانند اضافه بار ساختاری به دلیل ته نشینی، استفاده از مخلوط ملات بیش از حد سخت یا نقص در مواد ایجاد می شود. ترک خوردگی جزئی ممکن است به خودی خود مشکلی نداشته باشد، اما می تواند نشانه ای از مشکلات ساختاری باشد و ترک ها می توانند نقطه ورود آب به داخل سنگ باشند، و باعث افزایش مهاجرت نمک می شوند. ترک خوردگی که به آب یا نمک ها اجازه ورود به سنگ را می دهد، احتمال خرابی در طول سنگ آهک یا کربنات کلسیم را افزایش می دهد و ممکن است منجر به جوش خوردن بعدی شود. تعمیرات شامل وصله گذاری و تعویض است که این مورد نیزمعایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است.

لق شدن

این مورد فی نفسه از خرابی مواد سازنده کلوخه های کربنات کلسیم دار نیست، بلکه خرابی سیستم ساخت و ساز است، یعنی خرابی اتصالات و مفصل ها. این تعریف حاکی از آن است که موافه شکست خورده سالم باقی مانده و ممکن است با استفاده از تکنیک های مکانیکی مناسب دوباره نصب شود.خرابی لنگرها یا اتصالات فلزی که منجر به جدا شدن می شود ممکن است در اثر نفوذ آب به داخل سازه پشت سنگ آهک و باعث زنگ زدگی و خوردگی شود و یا این امر را تسریع کند. درزگیری کافی و به موقع می تواند از نشت و نفوذ آب به سیستم جلوگیری کند.

گل آذین

ظاهر یک رسوب مایل به سفید و به صورت موضعی یا یکنواخت بر روی سطح  سنگهای کربنات کلسیم دار و یا سنگ آهک ممکن است رخ دهد که به آن گل آذین گویند. گل آذین می تواند، رسوب سطحی نمک های محلول باشد. منابع زیادی برای نمکهای محلول وجود دارد که ظاهری مه آلود را ایجاد می کند. نمک ها می توانند از ملات، مواد تمیز کننده نامناسب، افزایش رطوبت، نمک های یخ زدایی، روشههای از بین بردن لکه های شیمیایی و آلودگی هوا حاصل شوند.

گل آذین می تواند یک باقیمانده نمک ناشی از تمیز کردن شیمیایی نامناسب باشد، یعنی اثر یک پاک کننده شیمیایی بسیار قوی یا شستشوی ناکافی باشد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات آب باشد. مهاجرت نمک و  یا گل باید از علائمی در نظر گرفته شود که باید برای شناسایی منبع نمک های محلول و  یا منبع رطوبت بررسی شود. پس از شناسایی مشکل باید اقدامات اصلاحی انجام شود تا منشا آن از بین برود که ازمعایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است .

برخی از گل آذین ها ممکن است به طور طبیعی همراه با سنگ های کربنات کلسیم جدید، ملات و یا مواد نصب باشد. به طور معمول، این گل آذین با باران طبیعی و فرایندهای هوا و یا با شستشوی منظم از بین می رود. ظهور گل آذین جدید یا مداوم، شاخص قوی تری از مشکلات مانند بالا بردن رطوبت یا روش های تمیز نامناسب است.

فرسایش

فرسایش سطح سنگ های آهکی توسط عملکرد طبیعی باد، ذرات خرد شده و آب است. این عمل می تواند برای سنگ آهک و همچنین هرگونه مواد در معرض آن بروز کند. بازرسی ها باید شامل معاینه از دست دادن جزئیات و وضوح لبه باشد که می تواند به دلیل فرسایش باشد.

فرسایش ممکن است در سنگ مرمر یا سنگ های معدن مشکل کمتری ایجاد کند، اما با جزئیات دقیق تر ممکن است مشکل جدی تری در سنگ باشد. برای محافظت از سطح در برابر قرار گرفتن در معرض فرسایش بیشتر، می توان روش های اصلاحی را انجام داد. این عمل ممکن است روند فرسایش را متوقف یا حداقل عقب نگه دارد.

پوسته پوسته شدن

این مرحله اولیه لایه برداری، لایه سازی یا رویش برجستگی است که با جدا شدن تکه های نازک مسطح کوچک از لایه های خارجی سنگ از یک قطعه بزرگتر سنگ اثبات می شود. پوسته پوسته شدن معمولاً به دلیل رطوبت مویرگی یا چرخه انجماد-ذوب است که در سنگ تراشی ایجاد می شود.این مشکل همچنین می تواند به دلیل شکوفایی کم سابقه در سنگ کربنات کلسیم رخ دهد، بنابراین در صورت بروز پوسته پوسته شدن، باید منطقه مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که آیا تبلور نمک در مناطق پوسته پوسته رخ می دهد یا خیر.

لایه برداری

لایه برداری پوسته پوسته شدن سطح سنگ آهک از زیر لایه به صورت نوار یا لایه است. این ممکن است در نتیجه استفاده نادرست از پوشش های سنگ تراشی باشد که منجر به خرابی پوشش و  یا سطح سنگ شود. همچنین ممکن است به دلیل نقص در سنگ کربنات کلسیم یا هوازدگی باشد.تجمع سطح در اثر واکنشهای شیمیایی با عناصر محیطی نیز ممکن است در امتداد صفحه پوست کنده یا پوسته پوسته شود.

رطوبت در حال افزایش

رطوبت در حال افزایش از معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است، مکش آب زیرزمینی به پایه سنگ تراش خورده از طریق عمل مویرگی است. رطوبت به داخل سنگ کشیده می شود و ممکن است به دلیل شرایط دما بالا و پایین بیاید.در طول دوره ای که رطوبت به داخل سنگ آهک نفوذ می کند، بالا رفتن نم ممکن است به عنوان تاریک شدن سنگ در امتداد پایه در سطح زمین قابل مشاهده باشد. به دلیل تغییر مداوم سطح رطوبت به دلیل شرایط مختلف قرار گرفتن در معرض  لکه یا گل آذین ممکن است در محدوده چند فوت قابل مشاهده باشد. اگر این رطوبت از سطح زمین تا بالا ادامه داشته باشد می تواند منجر به مشکلات شدیدتری در پوسته پوسته شدن و لایه برداری شود، اما اصلاح مشکل نیاز به از بین بردن منبع آب یا قطع مسیر آن به سنگ توسط موانع ضد رطوبت فیزیکی یا شیمیایی دارد.

جداسازی

جداسازی و از بین بردن قطعات سنگ آهک به دلیل زیرگل ماندن، ذوب شدن، ذوب مجدد نامناسب با یک مخلوط ملات مانند و سخت است که حاوی سیمان پرتلند بیش از حد یا سنگین بودن سنگ کربنات کلسیم است.جوش زدن و ایجاد زائده در سنگ آهک کمتر از سنگهای رسوبی دیگر است که سختی کمتری نیز دارند. سنگ آهک به اندازه کافی سخت است که در برابر نیروهای داخلی مقاومت کند که باعث جوش خوردن سنگهای طبیعی دیگر یا سنگ تراشی ساخته شده می شود.

زیر گل ماندن

این عمل یک تجمع داخلی بالقوه مضر نمک های محلول است که در اثر تبخیر رطوبت در دیواره در زیر سطح سنگ تراشی رسوب می کنند.تجمع نمک ها و تبلور آنها می تواند فشارهای اساسی را در سنگ تراشی ایجاد کند و باعث شود قطعات در طول صفحات رسوب از بین بروند. گل آذین در سطح، نشانه ای از امکان شکوفایی زیر گل است. تکنیک های کاهش  این مشکل شامل ضماد، حذف منابع نمکی مشخص شده، از بین بردن رطوبت سنگ و  عوامل ضد رطوبت است که این مورد نیز به دلیل معایب ذاتی سنگ آهک طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *