شیمی سنگ آهک به عنوان یک ماده محتوی کربنات کلسیم

شیمی سنگ آهک به عنوان یک ماده محتوی کربنات کلسیم ،این مبحث ثبات حرارتی کربناتهای فلزی مختلف و همچنین واکنشها و کاربردهای خاص سنگ آهک (کربنات کلسیم) و مفاهیم گسترده تر استفاده از آن را در بر می گیرد.

شیمی سنگ آهک به عنوان یک ماده محتوی کربنات کلسیم

موارد استفاده از سنگ آهک

سنگ آهک یا کربنات کلسیم که یک سنگ رسوبی است ،یک منبع ارزشمند از پوسته زمین است که کاربردهای زیادی دارد.

  • می تواند به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

کلوخه کربنات کلسیم یا سنگ آهک در تولید سیمان و به صورت گرم کردن سنگ آهک پودر شده با خاک رس استفاده می شود. سیمان یکی از مواد تشکیل دهنده ملات و بتن است. ملات – که برای اتصال آجرها به یکدیگر استفاده می شود – با مخلوط سیمان با شن و آب ساخته می شود. بتن از اختلاط سیمان با ماسه، آب و سنگدانه (سنگ خرد شده) ساخته می شود.

  • کربنات کلسیم یک ماده اصلی در تولید خمیر دندان است.
  • می تواند به عنوان یک افزودنی غذایی برای تأمین یون های کلسیم برای دندان ها و استخوان های محکم مورد استفاده قرار گیرد.
  • می تواند به عنوان یک ماده اولیه مفید در صنایع شیمیایی فرآوری شود.
  • می توان از آن برای خنثی سازی خاک اسیدی استفاده کرد تا گیاهان بتوانند به طور موثرتری رشد کنند. کربنات کلسیم عمدتا برای کشاورزی در مقیاس بزرگ استفاده می شود. برای این منظور می توان از آهک سریع و آهک شسته شده و همچنین اسیدی در منابع آبی مانند دریاچه ها استفاده کرد و آنها را خنثی کرد.
  • همچنین از سنگ آهک یا کربنات کلسیم برای پاک سازی ناخالصی های کوره بلند هنگام ساخت آهن استفاده می شود. ناخالصی ها بیشتر به صورت دی اکسید سیلیسیم است (که به آن شن و ماسه نیز می گویند). کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک با دی اکسید سیلیکون واکنش داده و سیلیکات کلسیم را تشکیل می دهد (که به آن سرباره نیز می گویند).سیلیکات کلسیم ذوب شده چگالی کمتری نسبت به آهن مذاب دارد بنابراین در بالای آهن شناور است و به راحتی قابل جدا شدن است.

CaCO3 → CaO + CO2

CaO + SiO2 → CaSiO3

  • سنگ آهک یا کربنات کلسیم را می توان خرد کرد و برای ساخت جاده استفاده کرد. برای این منظور می توان از سرباره های زباله موجود در کوره بلند نیز استفاده کرد.
  • بیشترین مقدار تولیدی کربنات کلسیم و سنگ آهک از طریق استخراج به دست می آید، جایی که در معادن سنگ و با انفجار چاله های عظیمی که از مواد منفجره پر شده اند و خردایش بلوک های سنگی بدست می آیند. که این شیمی سنگ آهک به عنوان یک ماده محتوی کربنات کلسیم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *