کلسیم کربنات + ویتامین D وطریقه ی مصرف

کلسیم کربنات + ویتامین D

کلسیم کربنات + ویتامین D وطریقه ی مصرف این داروی ترکیبی برای پیشگیری یا درمان سطح پایین کلسیم خون در افرادی که از رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی کنند، استفاده می شود. این دارو ممکن است برای درمان بیماری های ناشی از سطح پایین کلسیم مانند از دست دادن استخوان (پوکی استخوان)، ضعف استخوان ها (استئومالاسی / راشیتیسم)، کاهش فعالیت غده پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم) و بیماری عضلانی خاص استفاده شود. همچنین ممکن است در بیماران خاص برای اطمینان از دریافت کلسیم کافی از آنها استفاده شود (از جمله زنان باردار، شیرده یا یائسگی، افرادی که داروهای خاصی مانند فنی توئین، فنوباربیتال یا پردنیزون را مصرف می کنند).

کلسیم کربنات + ویتامین D وطریقه ی مصرف

کلسیم کربنات + ویتامین D وطریقه ی مصرف کلسیم نقش بسیار مهمی در بدن دارد. برای عملکرد طبیعی اعصاب، سلول ها، عضلات و استخوان ضروری است. اگر کلسیم کافی در خون نباشد، بدن کلسیم را از استخوان ها گرفته و در نتیجه استخوان ها ضعیف می شود. ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم و فسفر را جذب کند. داشتن مقادیر مناسب ویتامین D، کلسیم و فسفر برای ساخت و حفظ استحکام استخوان ها مهم است.

این دارو را از طریق دهان همراه غذا مصرف کنید. اگر محصول شما حاوی سیترات کلسیم است، ممکن است آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید یا طبق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید. برای جذب بهتر، اگر کل دوز روزانه شما بیش از ۶۰۰ میلی گرم است، دوز خود را تقسیم کرده و در طول روز قرار دهید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از دستگاه / قاشق مخصوص اندازه گیری به دقت اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب دریافت نکنید. اگر فرم جویدنی این دارو را مصرف می کنید، قبل از بلع کاملاً بجوید. اگر از کپسول استفاده می کنید، هر کپسول را کامل ببلعید.مکمل های کلسیم به اشکال مختلفی حاوی مقادیر مختلف کلسیم / ویتامین D هستند. از دکتر یا داروساز خود بخواهید تا در انتخاب بهترین محصول برای شما کمک کند.

مصرف بیش از حد کلسیم کربنات و ویتامین D

علائم: هایپرکلسمی که در موارد شدید با بی اشتهایی، تشنگی، استفراغ، حالت تهوع، درد شکم، ضعف عضلانی، و آریتمی قلبی و کما مشخص می شود. مقادیر بالای مصرف کلسیم ممکن است باعث سندرم شیر-قلیایی، آسیب غیر قابل برگشت کلیه و کلسیفیکاسیون نرم شود. مدیریت: استفاده از درمان کربنات کلسیم و ویتامین D3 را قطع کنید.

تجویز کلسیم و ویتامین D3 با افزایش PTH که ناشی از کمبود کلسیم و افزایش تحلیل استخوان است، خنثی می کند. از کربنات کلسیم به عنوان منبع مکمل Ca برای کمک به جلوگیری یا کاهش میزان از دست دادن استخوان در پوکی استخوان استفاده می شود. همچنین با خنثی سازی اسیدیته معده و در نتیجه افزایش PH معده و اثنی عشر به عنوان یک ضد اسید عمل می کند. ویتامین D3 یک استرول محلول در چربی است که برای تنظیم مناسب کلسیم و فسفات، متابولیسم استخوان و کانی سازی ضروری است.

چگونه باید ترکیب کلسیم کربنات و ویتامین D مصرف کنم؟

کلسیم کربنات + ویتامین D وطریقه ی مصرف دقیقاً همانطور که روی برچسب نوشته شده یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده نکنید. برچسب محصول ترکیبی کلسیم و ویتامین D خود را بررسی کنید تا ببینید آیا باید با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

• قرص معمولی را با یک لیوان آب کامل میل کنید.

• قرص جویدنی باید قبل از بلعیدن آن جویده شود.

کلسیم و ویتامین D ممکن است تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی باشد که شامل تغییرات رژیم غذایی نیز می باشد. در مورد غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین D اطلاعات کسب کنید.

هنگام مصرف ترکیب کلسیم و ویتامین D باید از چه چیزهایی اجتناب کنیم؟

قبل از مصرف مولتی ویتامین ها، مکمل های معدنی یا آنتی اسیدها هنگام مصرف کلسیم و ویتامین D، از پزشک یا داروساز سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.