پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده از آن

ساختار پودر کربنات کلسیم

ساختار پودر کربنات کلسیم یکی از متنوع ترین ساختارهای مواد معدنی است. اشکال مختلف پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده با ترکیب شیمیایی متنوع، آن را برای کاربردهای مختلف بسیار جذاب می کند. این مواد معدنی نه تنها در ترکیب شیمیایی بلکه در فرم های فیزیکی نیز تفاوت دارند. مانند کلسیت و غیره. این مقاله به یک نمای کلی اما مختصر در مورد کربنات کلسیم و کاربردهای آن می پردازد.کربنات کلسیم یا CaCO3 بیش از ۴٪ پوسته زمین را تشکیل می دهد و در سراسر جهان یافت می شود. رایج ترین اشکال طبیعی آن گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر است که با رسوب پوسته حلزون های فسیل شده کوچک، صدف و مرجان در طی میلیون ها سال تولید می شود. اگرچه هر سه شکل از نظر شیمیایی یکسان هستند، اما از نظر جنبه های دیگر از جمله خلوص، سفیدی، ضخامت و یکدست بودن با یکدیگر تفاوت دارند. مشتقات کربنات کلسیم از مفیدترین و همه کاره ترین مواد شناخته شده برای انسان است.

پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده از آن

کربنات کلسیم (CaCO3) به شکل گچ، سنگ آهک، مرمر و کلسیت یکی از رایج ترین مواد معدنی زمین است. از هزاران سال گذشته، مواد میکروکریستالی، که به عنوان ابزاری برای نوشتن استفاده می شود مورد کاربرد بوده اند. به عنوان یک دانش آموز مدرسه، ممکن است از تخته سنگ آویز مبتنی بر کربنات کلسیم استفاده شود. از گچ تخته سیاه استفاده شده است که از بقایای میکروسکوپی موجودات دریایی تشکیل شده است. همچنین از پودر کربنات کلسیم در ساخت رنگ، پرکننده محصولات لاستیکی و غیره استفاده می شود. خاک معمولی علاوه بر سیلیس و سیلیکات، سرشار از مواد معدنی کربنات (۴٪ ~) است. به ویژه کلسیم و منیزیم. آب طبیعی (زمین، رودخانه ها و دریاچه ها و دریا) حاوی مقادیر متفاوتی از کربنات کلسیم است که به صورت برگشت پذیر قابل حل است که به عنوان بی کربنات از دی اکسید کربن جو جذب و باعث ایجاد سختی آب می شود.

حتی مرواریدها که در برخی از حیوانات دریایی تولید می شوند، عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده اند. اینها به دلیل نایاب بودن و طبیعی بودن بسیار ارزشمند هستند. مرواریدها به عنوان سنگهای تزئینی استفاده می شوند. مرواریدهای کشت شده اکنون توسط حیوانات دارای پوسته برداشت شده تولید می شوند.

کربنات کلسیم کریستالی کلسیت همچنین به عنوان کالاس-اسپار شناخته می شود. کریستال کلسیت به دلیل خاصیت شکاف داشتن، به عنوان یک رومبدرون در نظر گرفته می شود. شکاف همان چیزی است که باعث می شود کریستال ها در جایی ضعیف شوند و نیروهای پیوند دهنده ضعیف باشند. کلسیت از این جهت منحصر به فرد است که شکاف آن سه جهت مشخص دارد. نقطه ذوب آن در حدود ۸۲۵ درجه سانتی گراد است. این ماده تجزیه می شود و CO2 را از CaO (یا آهک) خارج می کند که در دمای ۲۵۷۰ درجه سانتیگراد ذوب می شود. شکستگی کلسیت به ساختار آن بستگی دارد. انواع مختلف آن شفاف تا مات است. بیش از ۳۰۰ شکل کریستال شفاف کلسیت وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی های مهم بلور کلسیت خاصیت انکسار مضاعف است. انکسار مضاعف هنگامی اتفاق می افتد که یک پرتو نوری از طریق یک لایه عبور می کند و به دو پرتوی مختلف تقسیم می شود، یکی به آرامی در حال عبور است و دیگری سریع حرکت می کند. دو نور مختلف در دو زاویه مختلف انکسار خم می شوند. در نتیجه این ویژگی، شخصی که از طریق کلسیت در حال دیدن است، دو تصویر را مشاهده می کند. این خاصیت انکسار دوتایی از ویژگی های با ارزش برای بسیاری از برنامه ها و کاربردهای نوری است. کلسیت اغلب بسیار خالص است. بعضی اوقات بخشی از کلسیم توسط منیزیم، آهن یا منگنز جایگزین می شود. که اغلب با ناخالصی ها، از قبیل سیلیس، خاک رس، مواد آلی، سنگ آهک یا هماتیت مخلوط می شود. کلسیت در شکل های گوناگونی وجود دارد. اسپار ساتن (اصطلاحاً برای انواع گچ نیز مورد استفاده قرار می گیرد)، که دارای فیبر است و درخشندگی ابریشمی دارد، اسپار ایکلند به عنوان پر کننده مورد استفاده دارد. تنها فرم کلسیت یا کریستالیزه کربنات کلسیم که دارای خواص  بسیاری است و هیچ گونه جایگزین کاملاً رضایتبخشی در ابزارهای نوری برای آن وجود ندارد، ایسلند اسپار است. کلسیت ترانسپایت در ایسلند کشف شد و به طور گسترده ای شناخته شد، از این رو “ایسلند اسپار” نامگذاری شده است. ایسلند اسپارنامی است که به کلسیت خالص تبلور یافته و کاملاً شفاف و عاری از نقایص موجود گفته می شود که در ساخت ابزارهای نوری بسیار باارزش است. خواص با ارزش ایسلند عبارتند از شفافیت، انکسار مضاعف یا تجمع بسیار زیاد نور و قابلیت قطبی کردن نور.

پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده از آن

آراگونیت همان ترکیب شیمیایی شبیه به کلسیت را دارد، اما این سیستم در حالتی متورم، که اغلب در سنگ های شعاعی، ستونی و یا الیافی است، متبلور می شود. دارای سختی ۳/۵ تا ۴ است و وزن مخصوص آن ۲٫۹ تا ۳ است. شکاف منشوری ناقص دارد. منشور نیکول که در میکروسکوپ و پلاریسکوپ کاربردهایی پیدا می کند متداول ترین کاربرد آن است. در عینک و در پنجره های قطارها، هواپیماها و اتومبیل ها برای از بین بردن بخشی از نور عبور کننده استفاده می شود. پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده در صنایع مختلف به عنوان صنایع پرکننده،لاستیک ، رنگ و فرآورده های حشره کش استفاده می شود. صنایع شیشه و سرامیک عمده مصرف کنندگان کلسیت هستند. در صنایع سرامیکی، عنصر مهمی از لعابها و مینای دندانهای خاص را تشکیل می دهد. سایر کاربردهای کلسیت در ساختن سیمان، پودر سفید کننده، کلسیم، کاربید، پولیش فلزی و به عنوان ماده شار در ساخت الکترودها می باشد.

مرمر در اصل یک سنگ کربناتی است که از نظر زمین شناسی به عنوان رسوبات شیمیایی در دریا رسوب می کند و متعاقباً، با تجدید ساختار در طی دگردیسی مرمر می شود. سنگ مرمر نیز سنگ آهک است. با استفاده از پولیش بالا، که به دلیل تبلورزدایی کربنات کلسیم و تحت فشار در طی چند میلیون سال ایجاد می شود، جلای مرمر فوق العاده می شود. اعتقاد بر این است که مرمر از دگرگونی منطقه ای یا در تماس با سنگهای کربنات عناصر اصلی، سنگ آهک یا دولوستون یا دگرگونی سنگ مرمر قدیمی تر ناشی می شود. این فرآیند دگردیسی باعث تبلور مجدد کامل سنگ اصلی  و در هم آمیختگی بلورهای کلسیت، آراگونیت و یا دولومیت می شود. از نظر تجاری، مرمر به معنی هر سنگی متشکل از کربنات کلسیم است که در اندازه های قابل مصرف تبدیل می شود. ذخایر زیادی از سنگ مرمر در آمریکای شمالی، بسیاری از کشورها در اروپا و هند (شهر ماکارا و مکانهای مختلف در نزدیکی شهر اودایپور، در راجستان) یافت می شود. ایتالیا خانه مجسمه های خالص و سفید است مرمری است که از آن میکل آنژ و بسیاری از مجسمه سازهای دیگر، شاهکارهای اصلی خود را  از آن ساخته اند. مرمر سفید خالص نتیجه فرآوری سنگ آهکهای بسیار خالص است.

رگه های بارز بسیاری از انواع مرمر رنگی معمولاً به دلیل ناخالصی های معدنی مختلفی از قبیل خاک رس، لجن، ماسه، اکسیدهای آهن یا غیره که در ابتدا به عنوان رگه یا لایه ای در سنگ آهک وجود داشته اند، وجود دارند. این ناخالصی های مختلف با فشار و گرمای شدید دگرگون شده و مجدداً از بین رفته اند. اگرچه، اشکال مختلف کانی های کلسیم تقریباً ترکیب شیمیایی یکسانی دارند، با این وجود از جهات مختلف متفاوت هستند. خلوص، سفیدی، ضخامت رسوب و همگن بودن آنها متفاوت است. کربنات کلسیم یکی از مفیدترین و همه کاره ترین مواد شناخته شده برای انسان است و هزاران سال از آن استفاده می شود.

منبع بیوژنیک کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یک ماده زیست زا است. رسوبات غنی تر از کربنات کلسیم از طریق رسوب پوسته های جانوران و صدف و مرجان ایجاد می شوند که طی میلیون ها سال بدست آمده اند. ذخایر غنی ترپودر کربنات کلسیم در قاره های مختلف جهان تقریباً در همان عصر زمین شناسی قرار دارند. از این رو، ذکر شده است که این کانسارهای کربنات کلسیم (گچ و سنگ مرمر) در آن قسمت از کره زمین شکل گرفته که میلیون ها سال با آب کم عمق پوشانده شده و در آنجا ارگانیسم های پوسته رونق یافته اند. برای رشد این ارگانیسم نیاز به پوسته محافظ و اسکلت کربنات کلسیم وجود دارد. حتی امروزه پوسته تخم پرندگان و سایر حیوانات تخم گذار بیش از ۹۵٪ از کربنات کلسیم تشکیل شده است. از کلوخه و پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده در صنعت، ساخت و ساز، سنگ فرش، سیمان پرتلند، شیشه، کاغذ، کاربید کلسیم، پالایش مواد، فولادسازی، ساخت و سازه های فلزی، اهداف ساختمانی، کشاورزی، سنگ راه سازی، بالاست راه آهن، و مواد غیر قابل احتراق پس ساختمانیاستفاده می شود. کربنات کلسیم به طور گسترده ای در ساخت ایندو (indo) مورد استفاده قرارگرفته است. پله های معابد و بناهای تاریخی قدیمی، اماکن شخصی، سنگ قبرها، کاشی های کف و غیره از سنگ مرمر ساخته شده است.

تاج ماهال، مقبره ممتاز پادشاه مغول، شاهنشاه و بسیاری از معابد در هند، منحصراً از سنگ مرمر ساخته شده است. کاشی های مرمر به طور گسترده در کف سازی و ساخت سنگ قبرها مورد استفاده قرار می گیرد. مجسمه های مرمر، از جمله خدایان هندو و قطعات هنری قرن ها از این سنگ ساخته شده است. سنگ آهک، آهک و سیمان کربنات کلسیم با درجه پایین (سنگ آهک ۷۰ ~) در سوزاندن در کوره های آهک، “آهک هیدرولیک” (یک اصطلاح مهندسی که برای مصالح با خاصیت تنظیم جرم بالا تولید می کنند) تولید می کند که معمولاً در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ناخالصی ها (اکسیدهای آلومینیوم، آهن و سیلیس) موجود در آهک هیدرولیک، آن را به یک اتصال دهنده بسیار مناسب برای آجر و سنگ در کار ساخت و ساز تبدیل می کند. در سرتاسر جهان، با استفاده از سنگ آهک، مهارت و نیروی انسانی، تمام ساختارهای ماقبل تاریخ، که حتی امروز می شناسیم، ساخته شده اند. اینها شامل زیستگاه یک مرد معمولی تا کاخ ها و قلعه های پادشاهان، معابد (از جمله در مصر، یونان و روم) است. قبل از توسعه فن آوری ساخت سیمان، آهک هیدرولیک مخلوط با ماسه (سیلیس)، مصالح ساختمانی اختصاصی به شکل “ملات آهک” بود که برای کارهای ساختمانی در سراسر جهان استفاده می شد. در پورتلند تاون، سنگ آهک طبیعی که دارای تمام اجزای سیمان بود با سوزاندن مناسب، سیمان تولید می شد. از این رو به نام سیمان پرتلند معرفی شد.

صنعت سیمان احتمالاً بزرگترین مصرف کننده سنگ آهک است. تقریباً ۱٫۵ تن سنگ آهک برای هر تن سیمان تولید شده مورد نیاز است. ساخت سیمان پرتلند با محاسبه یک مخلوط متناسب از کربنات کلسیم و سیلیکاتهای آلومینیوم انجام می شود. سنگ آهک حاوی حدود ۴۵٪ CaO  و بالاتر معمولاً برای تولید سیمان ترجیح داده می شود. مقدار منیزیم در سنگ ایده آل باید کمتر از ۳٪ باشد، اگرچه در صنعت از ۵ MgO5٪ بالا استفاده می شود. نسبتAl2O3 + Fe2O3: SiO2  باید ۱: ۲٫۵ باشد. منیزیم، گوگرد و فسفر جزء ناخالصی های نامطلوب محسوب می شوند. وجود فسفر و P2O5 بیش از ۱٪ زمان تنظیم سیمان پرتلند را کند می کند.

صنعت سنگ آهک و سیمان در غرب هند علاوه بر هیماچال-پرادش، راجستان و گجرات (منطقه شمالی و غربی هند) دارای ذخایر زیادی از سنگ آهک است. این امر منجر به توسعه صنعت آهک و سیمان در این مناطق شده است. در راجستان علاوه بر درجه سیمان (۷۰٪) ، سنگهای آهک از خلوص بالا( بالاتر از ۹۰٪) در شهرهای سوجات و گوتان نیز وجود دارد که با سوزاندن، آهک چرب (اصطلاح مهندسی برای آهک سریع یا CaO خالص) ایجاد می کند. ۹۵٪ آهک چرب برای ساخت و سازها بسیار مناسب نیست. هیدراتاسیون کلسیم OH2، برای شستشوی بناها و تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود و همچنین برای چندین هدف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال در ساخت انواع خاکستر سودا و “رسوب کربنات کلسیم” مورد استفاده قرار گرفته است. پارچه، پلاستیک، رنگ و روکش از دیگر این کار بردها هستند.

پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده شامل صنعت کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش به عنوان پرکننده است و به دلیل وجود رنگ سفید خاص به عنوان یک رنگدانه پوشش مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت کاغذ به دلیل درخشندگی بالا و ویژگی های پرکنندگی بسیار سبک، در سراسر جهان بسیار ارزشمند است و به عنوان یک پرکننده ارزان قیمت برای تهیه کاغذهای مات و روشن استفاده می شود. همپنین به عنوان پرکننده در دستگاه های خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد و پرکننده کربنات کلسیم اجازه می دهد تا کاغذ روشن و صاف باشد. کربنات کلسیم می تواند به اندازه ۳۰٪ وزن را در رنگها تشکیل دهد. کربنات کلسیم همچنین به عنوان پرکننده در چسب ها و درزگیرها به کار می رود.

بهداشت شخصی و تولید مواد غذایی با استفاده ازپودر کلسیم کربنات و محصولات به دست آمده به طور گسترده ای به عنوان مکمل کلسیم رژیم غذایی، آنتی اسید، فسفات و ماده پایه برای قرص های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بسیاری از قفسه های فروشگاه های مواد غذایی از جمله محصولاتی مانند پودر بیکینگ، خمیر دندان، مخلوط دسر و مخلوط خشک و خمیر یافت می شود. کربنات کلسیم ماده مؤثر در آهک کشاورزی است و از آن در خوراک دام استفاده می شود. کربنات کلسیم از طریق تصفیه آب و فاضلاب به بهبود محیط زیست نیز کمک می کند

مروارید طبیعی و کشت شده پرسیلا، تولید شده در بافت نرم صدف پوسته پوسته شده است. این ماده کاملاً متشکل از لایه متمرکز کربنات کلسیم متبلور است. مروارید آنیدئال باید کاملاً گرد و صاف باشد. بسیاری دیگر از اشکال های مروارید مثل بهترین کیفیت مرواریدهای طبیعی، قرن هاست که به عنوان زیباترین سنگهای قیمتی در نظر گرفته می شوند. تراشیدن مروارید قیمتی ارزشمند (حتی چند برابر) و بسیار جذاب است که توسط اشراف و پادشاهان قدیمی ترجیح داده شده است. با ارزش ترین مرواریدها در سواحل اسپانیا هستند، اما اینها بسیار نادرند. این مرواریدها، مرواریدهای غیر طبیعی مایل به قرمز هستند. مرواریدهای کشت شده از مروارید آب شیرین و صدف آب تازه جمع آوری می شوند. بیشترین مرواریدهایی که در حال حاضر در بازار به فروش می رسند، ساخت اسپانیا هستند. مرواریدها بعضاً خرد شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

در تولید کربنات کلسیم خالص(فرم پودر) و در طی فرآوری (برش و پولیش) مقدار کمی باطله تولید می شود. این باطله نیز ارزش تجاری خوبی دارد. از این رو نوع ماده تولیدی مواد صنعتی (GCC)، همانطور که از نام این محصول پیداست شامل خرد کردن و پردازش زباله های سنگ آهک برای تشکیل فرم پودری است. سپس با استفاده از اندازه ذرات و سایر خصوصیات (به عنوان مثال خلوص و سفیدی) برای برخی از کاربردهای صنعتی طبقه بندی می شود. به شکل قرص های دارویی، به عنوان یک مکمل کلسیم ترکیب می شود. همچنین آن را به عنوان خوراک پرندگان و دام، اضافه می کنند. کربنات کلسیم بسیار خالص با انتقال گاز دی اکسید کربن به محلول سیستم تعلیق هیدروکسید کلسیم تهیه می شود. در آزمایشگاههای شیمی، آزمایش دی اکسید کربن با انتقال گاز به آب آهک انجام می شود، که به دلیل تشکیل کربنات کلسیم معلق، تبدیل به نوعی شیره می شود. آب آهک حاوی غلظت بسیار کمی هیدروکسید کلسیم است و با داشتن دی اکسید کربن اضافی، به دلیل تشکیل بی کربنات محلول، Ca (HCO3) 2 دوباره رنگ روشن پیدا می کند.

تولید کربنات کلسیم رسوبی PCC

ویژگیهای اصلی مرتبط با فرآیند تولید “کربنات کلسیم رسوبی” ،شامل موارد زیر است:

  1. مواد اولیه خام باید سنگ آهک با خلوص بالا باشد (بیشتر از ۹۵٪)
  2. کوره آهک عمودی برای سوزاندن سنگ آهک برای تولید آهک نیاز است (گاز دی اکسید کربن ناشی از ترکیب سنگ آهک و سوزاندن سوخت پس از شستشو کاملاً داخل آهک از بین می رود)
  3. سوخت مورد استفاده باید زغال سنگ با خاکستر کم یا مایع (مبتنی بر نفت) باشد.
  4. بر روی سوزاندن آهک، توده ای شکل می گیرد که از خاکستر و پودر با درجه خلوص کم جدا می شود
  5. آب در یک مخزن بزرگ دایره ای نگهداری می شود که دارای یک همزن تنظیم است. این عمل باعث ایجاد دوغاب آهک یا آهک خرد شده می شود.
  6. گاز دی اکسید کربن به مخزن آهک خرد شده منتقل می شود تا کربنات کلسیم تشکیل شود.
  7. کربنات کلسیم معدنی (با چگالی کم) بدست آمده فیلتر و خشک شده و بسته بندی می شود. برای اینکه این محصول با لاستیک، پلاستیک و رنگ های معمولی سازگار باشد، آبگریز است. بنابراین، این ماده قبل از روکش با روغن معدنی، با مواد اتصال دهنده مناسب بر پایه تیتانیوم، زیرکونیوم، آلومینیوم و غیره استفاده می شود. اندازه ذرات تولید شده کمتر از یک میکرون تا چند میکرون متغیر است. این ماده به عنوان پرکننده در لاستیک و پلاستیک استفاده می شود و ماده تشکیل دهنده رنگ ها و چاپگرها را تشکیل می دهد. این مورد در پوشش های کاغذی استفاده می شود. بلورهای PCC  تجاری می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. برای فاز کلسیت، اشکال ساختاری هورمبیک-مخروطی دارد، در حالی که در فاز آراگونیت، کریستال چند ضلعی نامنظم و سوزن شکل را تشکیل می دهد. اصل اساسی در ساخت کربنات کلسیم رسوب شده شامل کندکردن یون های کربنات در تعلیق هیدروکسید کلسیم در دمای بالا، برای حفظ اشباع کربنات کلسیم زیر یک مقدار حداکثر داده شده است.فرآیندهای تصفیه مواد معدنی مقادیر قابل توجهی آهک با کلسیم بالا، چه به صورت کپسول، آهک هیدراته و یا شیره آهک برای فرآیندهای تزریق و جداسازی و غلظت مواد معدنی استفاده می شود.

پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده و کاربردهای متالورژیکی هر دو سنگ آهک و آهک در مقادیر بسیار قابل توجهی به عنوان شار استفاده می شوند. کربنات کلسیم رایج ترین شار مورد استفاده در عملیات متالورژی مختلف است. که برای کمک ذوب برای آهن و فولاد، کارخانه ریخته گری و تولید فولاد ثانویه استفاده می شود. همچنین در ذوب آهن و سرب به عنوان ماده روان کننده استفاده می شود. سنگ آهک در صنعت آهن و فولاد، هم در کوره انفجار و هم در ذوب فلز (S.M.S)استفاده می شود. این عمل دو کارکرد اصلی دارد که اول دمای ذوب را کاهش می دهد و دوم برای تشکیل سیلیکات کلسیم با ترکیب سنگ سیلیس و سنگ آهن که به صورت سرباره بیرون می آید. برای استفاده در ذوب فلز، آهکهای شار مناسب و کافی برای ترکیبات اسیدی مانند سیلیس، آلومینا، گوگرد و فسفر مورد نیاز است. سنگ آهک باید در هنگام سوختن متراکم، انبوه، ترجیحاً ریز دانه، فشرده و بدون برش باشد. مواد شیمیایی قلیایی و مقادیر زیادی از سنگ آهک کلسیم بالا در فرآیند تولید آمونیاک سودا در خاکستر سودا مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً ترجیح برای سنگ در توده های بین قطر ۱ تا ۴ اینچ نشان داده می شود. در ساخت سود سوز آور از خاکستر سودا و آهک یا آهک هیدراته استفاده می شود. در تولید پودر سفید کننده، مصالح سرامیکی، صنایع نساجی، پانسمان چرمی، ساخت لاک، کاربید کلسیم، دی اکسید کربن، بی کربنات سدیم و کلرید کلسیم نیز از کربنات کلسسیم رسوبی استفاده می شود.

پودرکربنات کلسیم و محصولات به دست آمده از آن در تولید مواد آرایشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان ساینده، برخی از سنگ آهک های دولومیتی، با استفاده از محلول مناسب برای جلوگیری از چرب شدن، به عنوان یک ساینده خفیف برای صیقل دادن صفحه نقره، مس، برنج، نیکل و سایر سطوح فلزی استفاده می شود.

کاربردهای کشاورزی کربنات کلسیم

مقادیر زیادی از سنگ آهک در کشاورزی به طور عمده برای بهبود شرایط خاک استفاده می شود. کارکردهای آهک در این ارتباط از جمله بهبود بافت خاکهای رس با لخته شدن مواد کلوئیدی و بنابراین ساختن گرانول خاک بیشتراست و تبدیل مواد معدنی پتاسیم نامحلول به شکلی که در آن گلدان موجود برای تغذیه گیاهان فراهم می شود و محیطی مناسب را فراهم می کند. کربنات کلسیم یا سنگ آهک باکتریهای خاک گیاه را به هوموس تبدیل کرده و باعث کاهش اسیدیته خاکهای ذغال سنگ نارس می شود. سنگ آهک اغلب به عنوان پرکننده کودهای ترکیبی برای افزایش وزن و جلوگیری از سوختن گیاهان استفاده می شود. اما در ساخت کود نیترات آمونیوم کلسیم از سنگ آهک فقط به عنوان حامل استفاده می شود. همچنین از سنگ آهک برای ساخت آجر سیلیکا و ساخت گریس استفاده می شود.

پودر کربنات کلسیم و محصولات به دست آمده از آن

خاصیت تثبیت خاک کربنات کلسیم

با استفاده از آهک های هیدراته شده بیشتر، برای تثبیت سطوح جاده از سنگ آهک ضد آب استفاده می شود. هنگامی که آهک به مقدار کمی به خاکهای روان و شکل پذیر، خاک رس دانه ریز، خاکهای دانه درشت اورتو (سنگفرش) اضافه می شود باعث کاهش قابلیت انعطاف پذیری خاک و افزایش مقاومت فشاری آن می شود.

استفاده از کربنات کلسیم در ساخت پشم شیشه

در ساخت پشم سنگ که ماده عایق حرارتی مفیدی است و در ساخت شیشه نیز از آن استفاده می شود، مقادیر قابل توجهی از سنگ آهک استفاده می شود

استفاده از کربنات کلسیم در کاهش گرد و غبار معادن

انواع مختلفی از مواد معدنی ریزدانه از جمله سنگ آهک در معادن زغال سنگ به صورت بتونی خشک پخش می شوند تا از انتشار ذرات ریز ذغال سنگ در هوا کاسته شود و باعث کاهش خطر انفجار شود.نحوه تولید و مشخصات و کاربردهای کربنات کلسیم به عنوان ماده ای بسیار مفید در صنعت و زندگی ما را در مقاله بالا به طور خلاصه بیان کردیم. این کاربردها هر کدام به طور جداگانه نیاز به بحثی مفصل دارد که در مقالات دیگر در این سایت شرح داده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *