کربنات کلسیم یکی از پنج مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان

نگاهی به پنج ماده رایج سازنده خمیردندان

کربنات کلسیم یکی از پنج مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان ،در طول یک سال، بیش از ۲۴ ساعت به مسواک زدن می پردازید. اما در تمام آن مدت، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که خمیر دندان از چه چیزی ساخته شده است؟ در اینجا نگاهی می اندازیم به پنج ماده معمول و اینکه چرا این مواد در خمیردندان شما هستند.

کربنات کلسیم یکی از پنج مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان
  • فلوراید

این ماده معدنی کلیدی برای مبارزه با پوسیدگی دندان است. فلوراید مینای دندان های شما را در برابر سایش اسید سخت و مقاوم می کند. برای اطمینان از اینکه خمیردندان شما حاوی فلوراید است، لیست مواد فعال سدیم فلوراید، سدیم مونوفلوئوروفسفات یا فلوراید گیاه را بررسی کنید. فقط این سه شکل فلوراید توسط سازمان غذا و دارو برای پیشگیری از حفره شناخته شده است. و کمی فلوراید تا حد زیادی پیش می رود: بیشتر خمیر دندان ها فقط حاوی ۰٫۱۵٪ یون فلوراید یا ۱۵۰۰ قسمت در میلیون از این ماده است.

  • گلیسرول

این ماده از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری می کند، بافتی ثابت به آن می بخشد و به آن کمک می کند تا به راحتی از لوله سر بخورد. اگرچه می تواند با چندین نام – گلیسرول، گلیسیرین- نامیده شود، اما همه مولکول های آن مشابه هستند. وقتی که از آن در خمیر دندان استفاده نمی شود، گلیسرول همچنین می تواند به غذاهای فرآوری شده مانند ماست، برنج از قبل پخته شده و کره بادام زمینی اضافه شود.

  • سوربیتول

سوربیتول دو قسمت دارد: همراه با گلیسرول، به نگه داشتن خمیر دندان کمک می کند، و همچنین یک ماده شیرین کننده است. ساخارین یکی دیگر از شیرین کننده های رایج است. برخلاف شکر، سوربیتول باعث ایجاد حفره نمی شود. همچنین می تواند به عنوان جایگزین قند برای افراد دیابتی استفاده شود.

  • کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یکی از پنج مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان.کربنات کلسیم یک ساینده رایج است که به از بین بردن پلاک، آوار و لکه های سطح کمک می کند. پودر کربنات کلسیم و دیگر ساینده ها، همراه با حرکت مداوم شستشوی مسواک، سطح دندان شما را تمیز می کنند. به همین دلیل دندان های شما پس از مسواک زدن بسیار نرم و تمیز احساس می شوند. آنها همچنین می توانند لبخند شما را سفیدتر کنند!

استفاده از کربنات کلسیم از دیرباز برای ساخت خمیردندان مفید بوده و کاربرد فراوانی دارد. پودر کربنات کلسیم به دلیل فراوانی و در دسترس بودن همیشه یکی از گزینه های جذاب برای تولیدات این صنعت بهداشتی می باشد.علاوه بر کربنات کلسیم، انواع دیگر ساینده های موجود در خمیردندان شامل ژل های سیلیس کم آب، اکسیدهای آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم، نمک های فسفات و سیلیکات ها هستند. این ساینده ها به قدری خشن هستند که پلاک را از بین می برند، اما به اندازه کافی ملایم هستند تا از آسیب دیدن مینای دندان شما جلوگیری کنند.

  • سدیم لوریل سولفات

این ماده یک ماده شوینده است و کف حبابی مانند صابون و شامپو ایجاد می کند. سدیم لوریل سولفات می تواند باعث تحریک دهان و زخم های لثه شود. اگر از زخم های مکرر دهان رنج می برید و فکر می کنید خمیر دندان شما دلیل این امر باشد، به دنبال گزینه ای بدون SLS باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *