کلسیم کربنات به چند گروه تقسیم می شود؟

کلسیم کربنات چیست؟

کلسیم کربنات به چند گروه تقسیم می شود؟ کربنات کلسیم به صورت پودر سفید، بدون بو یا بلورهای بی رنگ در دسترس است. عملا در آب حل نمی شود. کربنات کلسیم زمین (CAS: 1317-65-3) مستقیماً از استخراج سنگ آهک حاصل می شود. فرآیند استخراج، کربنات را بسیار نزدیک به حالت خلوص اصلی خود نگه داشته و محصولی ریز آسیاب شده را به صورت خشک یا دوغاب ارائه می دهد. کربنات کلسیم رسوبی (CAS: 471-34-1) بصورت صنعتی با تجزیه سنگ آهک به اکسید کلسیم و به دنبال آن کربناسیون مجدد یا به عنوان محصول جانبی فرآیند Solvay (که برای ساخت کربنات سدیم استفاده می شود) تولید می شود. کربنات کلسیم رسوب یافته از کربنات کلسیم زمین خالص تر است و دارای خواص مختلفی است.

کربنات کلسیم به سه دسته صنعتی، تولیدی  ساختاری تقسیم بندی می شود. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با انواع پودرکربنات کلسیم و کاربرد های آن آشنا کنیم.کلسیم کربنات نمک کربنیک کلسیم (CaCO3) است. از کربنات کلسیم به عنوان یک بافر فسفات در همودیالیز، به عنوان ضد اسید در بیش فعالی معده برای تسکین موقتی سو هاضمه و سوزش معده و به عنوان مکمل کلسیم برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان استفاده می شود.

انواع کربنات کلسیم

کلسیم کربنات به چند گروه تقسیم می شود ؟ کربنات کلسیم یا CaCO3 بیش از ۴٪ پوسته زمین را تشکیل می دهد و در سراسر جهان یافت می شود. رایج ترین اشکال طبیعی آن گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر است که در اثر رسوب پوسته حلزون های کوچک فسیل شده، صدف ها و مرجان ها طی میلیون ها سال تولید می شود. اگرچه هر سه شکل از نظر شیمیایی یکسان هستند، اما از بسیاری جهات دیگر از جمله خلوص، سفیدی و ضخامت  با یکدیگر تفاوت دارند. کربنات کلسیم یکی از مفیدترین و متنوع ترین مواد شناخته شده برای انسان است.

بسیاری از ما برای اولین بار در کلاس مدرسه، جایی که از گچ تخته استفاده می کنیم، با کربنات کلسیم روبرو می شویم. گچ برای بیش از ۱۰۰۰۰ سال به عنوان ابزار نوشتن مورد استفاده قرار می گرفته است و ماده ای ریز است. کربنات کلسیم به عنوان سنگ آهک، یک سنگ زیست زا است و از گچ فشرده تر است. به عنوان سنگ مرمر، کربنات کلسیم یک سنگ درشت است که در هنگام تبلور مجدد گچ یا سنگ آهک در شرایط دما و فشار بالا، تشکیل می شود.

کربنات کلسیم، همانطور که برای مصارف صنعتی استفاده می شود، از طریق استخراج معادن به دست می آید. کربنات کلسیم خالص را می توان از سنگ مرمر تولید کرد، یا می توان با عبور دی اکسید کربن به محلول هیدروکسید کلسیم تهیه کرد. مطالعه کربنات کلسیم درسهای مهمی در مورد تاریخ زمین ارائه می دهد، زیرا گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر منشا آنها را در آبهای کم عمق ردیابی می کند. بنابراین، مشاهده اینکه مقادیر زیادی از رسوبات گچی هم سن و سال در بسیاری از قاره ها یافت می شود، منجر به کشف دوره ای شد که در آن آبهای کم عمق در سراسر جهان وجود داشته باشد.

انواع کلسیم کربنات و کاربرد های آن در زندگی روزمره

کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش: کربنات کلسیم پرکاربردترین ماده معدنی در صنایع کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش است. در صنعت کاغذ سازی به دلیل روشنایی بالا و ویژگی های پراکندگی نور، در سراسر جهان ارزش گذاری می شود و به عنوان پرکننده ارزان قیمت برای ساخت کاغذ استفاده می شود. کربنات کلسیم به عنوان ماده توسعه دهنده می تواند تا ۳۰٪ از نظر وزنی در رنگ ها را نشان دهد. همچنین از کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در چسب ها، و درزگیرها استفاده می شود.

بهداشت شخصی و تولید مواد غذایی: از کربنات کلسیم به عنوان مکمل کلسیم موثر در رژیم غذایی، ضد اسید، چسب فسفات یا ماده پایه برای قرص های دارویی استفاده می شود. همچنین در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی در محصولاتی مانند بیکینگ پودر، خمیر دندان، پودر دسر و شراب یافت می شود. کربنات کلسیم ماده موثره آهک کشاورزی است و در خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم از طریق تصفیه آب و پسماند نیز به نفع محیط زیست است.

نتیجه گیری

کلسیم کربنات به سه گروه تقسیم می شود. کربنات کلسیم به صورت پودر سفید، بدون بو یا کریستال های بی رنگ در دسترس است. این ماده کاربرد های فراوانی در صنعت های مختلف دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *