استفاده از کربنات کلسیم در مرکب چاپ

استفاده از کربنات کلسیم در جوهر های چاپ

استفاده از کربنات کلسیم در مرکب چاپ از اهمیت بسزایی برخوردار است و به همین سبب کاربرد فراوانی دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

کاربرد کربنات کلسیم در مرکب چاپ

کربنات کلسیم در بیش از ۴ درصد پوسته زمین است و در سراسر جهان یافت می شود. یک ماده معمولی است که در سنگها به عنوان مواد معدنی کلسیت و آراگونیت یافت می شود (بیشتر به عنوان سنگ آهک ، نوعی سنگ رسوبی که عمدتا از کلسیت تشکیل شده است) و جزء اصلی مروارید و پوسته های موجود در موجودات دریایی ، حلزون و تخم مرغ است.

این ماده مفید کاربردهای بسیار متنوعی دارد. کاربرد کربنات کلسیم علاوه در کشاورزی در محصولات غذایی و صنعت نیز کاربرد فراوان دارد. یکی از کاربرد های آن استفاده در جوهر چاپ است. کربنات کلسیم نیز به عنوان یک رنگدانه سفید در بسیاری از مرکب چاپ استفاده می شود. یک رنگ خفیف است اما می توان آن را پوشش داد تا براقیت بیشتری به سطح جوهر برسد. کم هزینه است و معمولا به عنوان یک توسعه دهنده به جای دی اکسید تیتانیوم گران تر استفاده می شود. بسیار واکنش پذیر است در معرض اسیدها و برای استفاده در جوهر لیتوگرافی توصیه نمی شود .

کربنات کلسیم در مرکب چاپ

کربنات کلسیم همچنین ممکن است حاوی مقادیر کربنات منیزیم، دی اکسید سیلیکون، اکسید آلومینیوم، اکسید آهن و آب باشد. رنگدانه های جدید و نوآورانه کربنات کلسیم رسوبی (PCC) با داشتن هزینه تولید کم، قادر به استفاده در فرمولاسیون کاغذ برای تولید پوشش های مات با کیفیت بالا به ویژه برای کاربردهای جوهر افشان است. در یک تحقیق، پوسته تخم مرغ حاوی کربنات کلسیم زیادی است. با بازیافت پوسته های تخم مرغ به عنوان رنگدانه پوشش برای کاغذ جوهر افشان مورد استفاده قرار گرفتند و تاثیر آنها بر تراکم جوهر و براق کاغذ مورد بررسی قرار گرفت. اضافه کردن کربنات کلسیم در مرکب چاپ، به عنوان رنگدانه های پوشش، باعث افزایش تراکم نوری جوهر های سفید، قرمز و زرد شده و کاهش چگالی جوهر سیاه و براقی کاغذ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *