فواید مصرف کلسیم برای بدن

فواید مصرف کلسیم برای بدن

فواید مصرف کلسیم برای بدن

فواید مصرف کلسیم برای بدن علاوه بر محافظت از استخوان ها و دندان های ما، دریافت کافی کلسیم چندین فواید دیگر برای سلامتی نیز دارد. کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است. قدرت و سفتی استخوان ها را تضمین می کند. انتهای استخوان های بلند یک انبار کلسیم است. از این ذخیره می توان در دوران بارداری، بلوغ و شیردهی که نیاز بیشتری به کلسیم وجود دارد استفاده کرد. هنگامی که این ذخیره وجود ندارد، کلسیم از استخوان ها جمع می شود. این باعث نازک شدن ساختار استخوان می شود. کسانی که ذخایر کلسیم خود را دوباره پر نمی کنند، ساختار استخوان نازک تری دارند و تراکم استخوان را کاهش می دهند و دچار پوکی استخوان می شوند.

کلسیم به دلایل مختلف برای بدن انسان ضروری است. جدا از حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها، برای فعالیت آنزیم ها خصوصاً  ATP  (Adinosine Tri Phosphate)  مهم است و از کربنات کلسیم برای مکمل ها استفاده میشود. که این فرآیند لخته شدن خون را آغاز می کند. این عمل نقش مهمی در فعالیت یونها در غشاes  دارد. نقش مهمی در انتقال عصب و تنظیم ضربان قلب دارد. همچنین در فعالیت عضلانی و تون عضلانی نقش دارد. عواملی که جذب کلسیم را تقویت می کنند: ویتامین D در شکل فعال آن، لاکتوز موجود در شیر و کمک فسفر در جذب کلسیم است. اسید کلریدریک با کاهش pH به جذب کلسیم کمک می کند. چربی باعث افزایش زمان انتقال از طریق دستگاه گوارش می شود و وجود پروتئین طبیعی در رژیم غذایی به جذب کلسیم کمک می کند. روزانه پانزده دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب فواید زیادی دارد.

عواملی که باعث کاهش جذب کلسیم می شوند

کمبود ویتامین D می تواند باعث کاهش جذب کلسیم شود. افزایش دفع چربی همچنین می تواند باعث کاهش جذب کلسیم شود. اگزالات ها و فیتات ها می توانند کلسیم را برای بدن غیرقابل دسترس کنند.

فواید مصرف کلسیم برای بدن

منابع کلسیم

شیر و فرآورده های شیر حاوی کلسیم هستند. کره حاوی کلسیم نیستند. سبزیجات برگ سبز، غذاهای دریایی و ادویه جات حاوی کلسیم هستند. در آن روزها، مصرف چونا منبع غنی کلسیم بود. اما به دلیل شامل شدن دخانیات، این روش کمرنگ شده است. اگر افراد هنوز هم می توانند مقدار کمی برگ فوفل بدون دخانیات مصرف کنند، می تواند به افزایش کلسیم کمک کند.

کمبود کلسیم

راشیتیسم (در کودکان)، پوکی استخوان (مایع زدایی)، پوکی استخوان (کاهش تراکم استخوان) و اسکوربوت با کمبود کلسیم همراه است که منجر به ناهنجاری های ساختاری در استخوان می شود. تتانی (تحریک پذیری اسپاسم های عصبی) و فشار خون بالا به کمبود کلسیم به شکل یونیزه مربوط می شود. امروزه قسمتی از کلسیم مورد نیاز بدن از مکمل های کربنات کلسیم مورد استفاده در غذاها تامین می شود. استفاده از پودر کربنات کلسیم برای مصارف غذایی در بسیاری از تولیدات صنعتی و عذایی رایج است.

سمیت کلسیم

مصرف بسیار زیاد کلسیم و ویتامین D (مکمل) می تواند منجر به کلسیفیکاسیون بیش از حد نه تنها در استخوان ها بلکه در بافت های نرم مانند کلیه شود. RDA برای کلسیم: کودکان و بزرگسالان تقریباً به 600 میلی گرم در روز نیاز دارند. در دوران شیردهی، زنان به 1200 میلی گرم در روز نیاز دارند. در دوران بلوغ و یائسگی، کلسیم مورد نیاز 800 میلی گرم در روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.