مزایای اضافه کردن کربنات کلسیم در خاک باغ

نقش پودرکربنات کلسیم، که بیشتر به عنوان آهک کلسیتیک یا آهک باغ شناخته می شود، از دیرباز در مدیریت باغ، مزرعه و چمن سازی اساسی بوده است. بسیاری از مالکان خانه ها بر اساس توصیه سایر تولید کنندگان، متخصصان و یا تحقیقات خود برنامه های سالانه را برای اضافه کردن کربنات کلسیم در خاک به باغ خود انجام می دهند.

کربنات کلسیم به عنوان یک پودر یا کربنات کلسیم دانه بندی شده مشخص یا به عنوان یک گرانول در دسترس است. پودر کربنات کلسیم در باغ سریعتر عمل می کند، اما استفاده از آن با سرعت مداوم دشوارتر است. در مقابل، فرم های گلوله ای  و کربنات کلسیم دانه بندی شده ساده تر به کار می روند، اما تجزیه آنها و دریافت مزایا و فواید آنها توسط خاک مدت زمان طولانی تری طول می کشد.

خاک باغ شما به چه مقدار مواد مغذی نیاز دارد؟

کربنات کلسیم برای اصلاح چندین مشکل معمول در باغ مفید است، اما فقط باید بر اساس نتایج آنالیز خاک استفاده شود. این امکان وجود دارد که استفاده بیش از حد کربنات کلسیم باعث مهار ناپذیری گیاهان گردد و برای باغ و گیاهان شما واقعا مضر باشد.

کربنات کلسیم و افزایش اثربخشی سایر مواد مغذی

یکی از مزایای بسیار زیاد استفاده از کربنات کلسیم از آنجایی که به توانایی آن در تنظیم pH خاک مربوط می شود، نقش آن در تهیه مواد مغذی در دسترس گیاهان است.ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه در خاک وجود داشته باشد، اما در صورت عدم دستیابی به pH مناسب برای گیاه، گیاهان نتواند مواد مغذی مناسب خود را دریافت کند. اکثر مواد مغذی مورد نیاز گیاه در محدوده pH فوق الذکر ۵٫۵ تا ۶٫۵ در دسترس گیاهان هستند.

مزایای اضافه کردن کربنات کلسیم در  خاک باغ

کربنات کلسیم مقدار منیزیم را افزایش می دهد

اگر از به اسم “کربنات کلسیم” مشهود نیست که منیزم داشته باشد، اما مقداری منیزیم (Mg) در این ماده وجود دارد. منیزیم بعضی اوقات به کربنات کلسیم اضافه می شود و یک عنصر مورد نیاز گیاهان است. منیزیم بیشتر در آهک دولومیتی برخلاف آهک کلسیتیک یافت می شود.

منیزیم برای فتوسنتز مناسب گیاهان لازم است زیرا این ماده جزء مولکولهای کلروفیل است. به این ترتیب، گیاهانی که به منیزیم اضافی نیاز دارند، معمولاً علائم کمبود را در برگهای قدیمی و پایین خود نشان می دهد. زرد شدن آن ها به شکلی است که شروع به زرد شدن بین رگه ها می کنند، در حالی که خود برگ سبز باقی می ماند.

کربنات کلسیم در خاک به عنوان ماده ای در دسترس و مفید برای بسیاری از صنایع مهم تولیدی و صنعتی به کار می رود. نقش کربنات کلسیم در کشاورزی کتمان ناپذیر است. اصلاح عملکردی و تقویت خاک کشاورزی و باغداری بسیار مهم است که در بالا به طور خلاصه به برخی تکات آن اشاره شد. به طور کلی در باغها و چمنهای نیاز به استفاده از کربنات کلسیم به میزان یک تا دو پوند (۰٫۴۵ تا ۰٫۹ کیلوگرم) در هر ۱۰۰ فوت مربع (۹٫۳ متر مربع) از منطقه اعمال می شود.. در صورت استفاده بیش از حد کربنات کلسیم یا استفاده از آن در خاکهایی که pH بالایی دارند، باید گوگرد به میزان مناسب به خاک اضافه شود تا تعادل مواد مغذی خاک حفظ گردد.نکته ی دیگر قابل ذکر در استفاده از کربنات کلسیم ، ارزان بودن و در دسترس بودن این ماده ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *