فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم دار

فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم دار،به عنوان یک سنگ رسوبی، سنگ آهک از مواد معدنی کلسیت، فسیل صدف و سایر موجودات دریای کم عمق، خاک رس، سیلت و دولومیت تشکیل شده است. استفاده از سنگ آهک براساس تأثیر مطلوبی که ایجاد می کند بسیار زیاد است. تولیدکنندگان از سنگ آهک برای ساخت شیشه استفاده می کنند. این مواد همچنین در مصالح ساختمانی مانند تراورتن و سایر کاشی های تزئینی استفاده می کنند. باغداران آن را روی چمن قرار می دهند، پیمانکاران با آن ساختمانها و جاده ها را می سازند و متخصصان تصفیه آب برای خنثی سازی آب اسیدی آن را در دستور کار قرار می دهند.

فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم دار

فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم دار در چیست؟

  •     سرشار از کلسیم

به سبز شدن چمن ها کمک می کند.

  •     جلوگیری از آلودگی

کربنات کلسیم و سنگ آهک دی اکسید گوگرد را از دودهای دود کارخانه زغال سنگ پاک می کند.

  •     برای استخرها مفید است

در دسترس بودن مواد مغذی، رشد ماهی و قلیایی بودن آن را افزایش می دهد.

  •     تصفیه آب

به حذف آهن بیش از حد از آب و کاهش pH آب کمک می کند.

  •     مصالح ساختمانی

 کربنات کلسیم و سنگ آهک جزء اجزای اساسی در بتن است.

  •     پوشش کف تزئینی

کاشی های مدل تراورتن نیز نوعی سنگ آهک است.

  • کمک به کاهش آلودگی هوا

گیاهی که می سوزد، دی اکسیدهای گوگرد را به جو وارد می کند که یک گاز گلخانه ای است. سنگ آهک و سنگ دانه بندی کربنات کلسیم که به صورت دوغاب استفاده می شود، مخلوطی از سنگ آهک خرد شده و آب است که به جلوگیری از خروج دی اکسید گوگرد از طریق دود گیاه کمک می کند. سنگ آهک گاز دی اکسید گوگرد را در دوغاب مرطوب با کلسیم و اکسیژن به دام می اندازد و باعث تبدیل آلاینده به عنوان زباله جامد قابل جابجایی می شود از فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم دار است.

  • خاصیت قلیایی بهتر خاک

سنگ آهک و سنگ کربنات کلسیم به عنوان اصلاحاتی در خاک و چمنزارها برای افزایش قلیائیت عمل می کند. گیاهان اسید دوست مانند کاملیا، آزالیا، زغال اخته و چمن هزارپای با PH خاک ۵/۵ تا ۵/۵ بهترین رشد را دارند. اما اکثر گیاهان ترجیح می دهند pH بالاتر در حدود ۶٫۵ باشد. قبل از افزودن آهک و کربنات  کلسیم به خاک، با گرفتن نمونه از سه تا پنج قسمت خاک با عمق حدود ۶ اینچ، آن را از نظر قلیایی آزمایش کنید. آهک را فقط زمانی اضافه کنید که pH خاک بسیار اسیدی باشد یا زیر ۵/۵ باشد. بیشتر میوه ها، سبزیجات و طیف وسیعی از گیاهان خاک کمی اسیدی یا ۵٫۵ تا ۶٫۵ در مقیاس pH را ترجیح می دهند.

  • استخرهای پر رونق سالم

گیاهان تنها قسمتی نیستند که از  کربنات کلسیم و سنگ آهک بهره مند می شوند. آهک کاری حوضچه ها، روشی مرسوم در جنوب شرقی ایالات متحده است که باعث افزایش مواد مغذی ماهی و گیاهان در استخر می شود. همچنین هر روز یک محافظ در برابر نوسانات اسیدیته آب فراهم می کند. بیشتر کشاورزان و صاحبان خانه های روستایی آن را به ته استخر اضافه می کنند تا قبل از افزودن ماهی، آن ها را عقیم کنند.

  • موارد تصفیه آب

برای خانه ها در جوامع روستایی، بسیاری از چاه ها دارای آب اسیدی هستند که حاوی مقادیر زیادی مواد فرعی فلزی یا آهن نیز هستند. آب اسیدی با گذشت زمان با لوله های مسی خراب می شود، به همین دلیل بسیاری از مردم مخازن تصفیه آب را که حاوی سنگ آهک و سایر شن و ماسه ها هستند انتخاب می کنند. آنها به عنوان پایه ای برای تغییر میزان pH آب عمل می کنند و همچنین به حذف آهن و محصولات جانبی آن از آب کمک می کنند. مخازن تصفیه آب با تایمرهای اتوماتیک به طور منظم آب تند و زننده جمع شده توسط سنگ آهک و سایر شن های ته مخزن را برمی گردانند و در هنگام شستشوی ماسه، شن را بلند می کنند تا رسوبات شل و از بین برود. شن و ماسه های سنگ آهک و سایر فیلترهای تصفیه باید به طور دوره ای بر اساس ترکیبات آب تغییر کرده و دوباره شارژ شوند تا سطح pH آب در ۷٫۰ خنثی  و حفظ شود. این عمل برای لوله های آب آشامیدنی و مسی بهترین وضعیت است که از فواید و کاربردهای سنگ آهک از سنگ های کربنات کلسیم داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *