زیبایی و دوام در سنگ دگرگون شده کربنات کلسیم یا مرمر

سنگ مرمر چیست؟

زیبایی و دوام در سنگ دگرگون شده کربنات کلسیم یا مرمر سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که وقتی سنگ آهک تحت تأثیر گرما و فشار دگرگونی قرار می گیرد، تشکیل می شود. این ماده اولیه از ماده معدنی کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل شده و معمولاً شامل مواد معدنی دیگری مانند مواد معدنی رس، میکا، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت است.در شرایط دگرگونی، کلسیت یا پودر کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک دوباره متبلور می شود و سنگی را تشکیل می دهد که توده ای از بلورهای کلسیت بهم پیوسته است. هنگامی که دولوستون در معرض گرما و فشار قرار می گیرد، سنگ مرمر دولومیتی تولید می شود.

زیبایی و دوام در سنگ دگرگون شده کربنات کلسیم یا مرمر

سنگ مرمر چگونه شکل می گیرد؟

زیبایی و دوام در سنگ دگرگون شده کربنات کلسیم یا مرمر تبدیل سنگ آهک به سنگ مرمر معمولاً در مرزهای صفحه همگرا اتفاق می افتد که مناطق زیادی از پوسته زمین در معرض گرما و فشار دگرگونی منطقه ای قرار گیرند. برخی از سنگ مرمرها نیز در اثر دگرگونی تماسی هنگامی که بدنه ماگمای داغ سنگ آهک یا دولوستون مجاور را گرم می کند، تشکیل می شود. این فرآیند در مرزهای صفحه همگرا نیز رخ می دهد

با پیشرفت دگرگونی، کریستال ها بزرگتر می شوند و به راحتی به عنوان بلورهای متقاطع کلسیت قابل تشخیص می شوند. تبلور مجدد فسیل های اصلی و ساختارهای رسوبی سنگ آهک را پنهان می کند. این نیز بدون تشکیل شاخه های فرعی اتفاق می افتد، که به طور معمول در سنگهایی یافت می شود که با فشار مستقیم یک مرز صفحه همگرا تغییر می یابند.

تبلور مجدد همان چیزی است که جدایی بین سنگ آهک و سنگ مرمر را مشخص می کند. سنگ مرمریتی که در معرض دگرگونی کم قرار داشته باشد دارای بلورهای کلسیت بسیار کوچکی خواهد بود. اندازه بلورها معمولاً و با پیشرفت سطح دگرگونی رشد می کند.مواد معدنی رس در سنگ مرمر با افزایش سطح دگرگونی، میکاها و ساختارهای سیلیکات پیچیده تری را تغییر می دهند. بعضی از آنها ممکن است در تشکیل مواد معدنی سنگهای قیمتی مانند سنگ قبر – ماده معدنی یاقوت و یاقوت کبود کمک کننده و مفید باشند.

خصوصیات فیزیکی و کاربردهای سنگ مرمر

سنگ مرمر در رسوبات بزرگی وجود دارد که می تواند صدها فوت ضخامت و از نظر جغرافیایی گسترده باشد. این امر باعث می شود تا در مقیاس وسیعی از لحاظ اقتصادی استخراج شود و سالانه میلیون ها تن از معادن این سنگ با ارزش را تولید کنند.بیشتر سنگ مرمر به صورت سنگ خرد یا سنگ ابعادی ساخته می شود. سنگ خرد شده به عنوان یک سنگ زیرساختی در بزرگراه ها، زیرسازی راه آهن ، پایه های ساختمان و انواع دیگر ساخت و سازها استفاده می شود.سنگ ابعادی با اره سنگ مرمر به قطعاتی از ابعاد خاص تولید می شود. از اینها در بناها، ساختمان ها، مجسمه ها، سنگفرش ها و سایر پروژه ها استفاده می شود.

  • رنگ

سنگ مرمر معمولاً سنگی به رنگ روشن است. وقتی از سنگ آهک یا کربنات کلسیم با ناخالصی های بسیار کمی تشکیل شود، سفید رنگ خواهد بود. سنگ مرمر که حاوی ناخالصی هایی مانند مواد معدنی رس، اکسیدهای آهن یا مواد قیری است، می تواند به رنگ مایل به آبی، خاکستری، صورتی، زرد یا سیاه باشد.

سنگ مرمر با خلوص فوق العاده بالا با رنگ سفید روشن بسیار مفید است. غالباً آن را استخراج کرده، به صورت پودر در می آورند و سپس فرآوری می کنند تا بیشترین آلودگی را از بین ببرند. محصول بدست آمده “سفید یا روشن” نامیده می شود. این پودر به عنوان عامل رنگ آمیزی و پرکننده در رنگ، سفیدکاری، بتونه، پلاستیک، دوغاب، مواد آرایشی، کاغذ و سایر محصولات تولیدی استفاده می شود.

  • واکنش اسید

سنگ مرمر از کربنات کلسیم تشکیل شده است و در تماس با بسیاری از اسیدها واکنش نشان داده و اسید را خنثی می کند. این یکی از موثرترین مواد خنثی سازی اسید است. سنگ مرمر اغلب خرد می شود و برای خنثی سازی اسید در نهرها، دریاچه ها و خاک ها استفاده می شود.همچنین برای خنثی سازی اسید در صنایع شیمیایی استفاده می شود. داروهای ضد اسید دارویی مانند “Tums” حاوی کربنات کلسیم است که گاهی از پودر سنگ مرمر ساخته می شود. این داروها برای افرادی که از ریفلاکس اسیدی یا سوء هاضمه اسید رنج می برند مفید است. سنگ مرمر پودر شده به عنوان ماده پر کننده بی اثر در قرص ها نیز استفاده می شود.

  • سختی

سنگ مرمر از سنگ کلسیت تشکیل شده است و دارای سختی سه در مقیاس سختی Mohs است. در نتیجه، سنگ مرمر به راحتی تراشیده می شود و همین امر آن را برای تولید مجسمه ها و اشیاء زینتی مفید می کند. شفافیت سنگ مرمر، آن را به ویژه برای بسیاری از انواع مجسمه ها جذاب می کند.

سختی و حلالیت کم سنگ مرمر اجازه می دهد تا از آن به عنوان افزودنی کلسیم در خوراک دام استفاده شود. مواد افزودنی کلسیم به ویژه برای گاوهای شیری و مرغ های تولید کننده تخم مهم است. همچنین به عنوان ساینده با سختی کم برای تمیز کردن وسایل حمام و آشپزخانه استفاده می شود.

سنگ مرمر پس از اینکه با ساینده های تدریجی ریز سمباده زده شود براق تر نشان داده می شود. این عمل اجازه می دهد تا قطعات سنگ مرمر جذاب، با برش متنوع، صیقل داده شده و به عنوان کاشی کف، پانل های معماری، سنگ نما، طاقچه های پنجره، کف پله ها ، ستون ها و بسیاری دیگر از قطعات سنگ تزئینی استفاده شود.

تعریف دیگری از سنگ مرمر

نام “سنگ مرمر” به روش دیگری در تجارت سنگ ابعادی استفاده می شود. به هر سنگ کربنات کلسیمی کریستالی که قابلیت پذیرش لاک را داشته باشد، “سنگ مرمر” گفته می شود. این نام گاهی اوقات برای سنگ های نرم دیگر مانند سنگ تراورتن، گوهره، و برخی سنگهای آهکی نیز استفاده می شود.

یاقوت در سنگ مرمر

سنگ مرمر غالباً سنگ میزبان سنگهای معدنی، اسپینل و سایر مواد معدنی گوهرمانند است. مثلا یک قطعه سنگ مرمر سفید با یک کریستال یاقوت قرمز بزرگ از افغانستان با عرض نمونه در حدود ۱/۴ اینچ (حدود ۳ سانتی متر)  دیده شده است.

ابعاد سنگ مرمر

تراش سنگ مرمر به بلوک های با اندازه خاص به “سنگ ابعادی” معروف است. در معادن بزرگ سنگ مرمر با استفاده از روش های مدرن معدن کاری با استفاده از اره ها و سیم برش و درگر روش ها سنگ مرمر را به صورت قواره ها و بلوک های بزرگ از دل معدن جدا کرده و به کارخانجات فرآوری سنگ مرمر ارسال می کنند. در کارخانجات فرآوری با استفاده از روش های متنوع سنگ را با ابعاد گوناگون و کاربردی برای ساخت و سلز و دیگر مقاصد برش می دهند و سطح آن را صیقل داده و درخشان تر و زیباتر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.