منابع شاخص سنگ آهک استرالیا از مجموعه سنگ های کربنات کلسیم دار

منابع شاخص سنگ آهک استرالیا

منابع شاخص سنگ آهک استرالیا از مجموعه سنگ های کربنات کلسیم دار ،سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که از کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل شده است. اکثر آنها با تجمع و انجماد پسماند فسیل های دریایی تشکیل می شوند، اما ذخایر سنگ آهک آب شیرین نیز شناخته شده است. سنگ مرمر تشکیل شده از دگرگونی سنگ آهک منبع مهمی از کربنات کلسیم در استرالیای جنوبی است، همانطور که تجمع غیر تلفیقی بقایای پوسته موجودات دریایی موجود در کانسارهای پشته ساحلی در امتداد خط ساحلی است. دگرگونی سنگ آهک آن را دوباره به عنوان سنگ مرمر متبلور می کند اما به طور کلی این بر ظرفیت آن به عنوان یک ماده صنعتی تأثیر نمی گذارد.

منابع شاخص سنگ آهک استرالیا از مجموعه سنگ های کربنات کلسیم دار
  • کاربردها

منابع شاخص سنگ آهک استرالیا از مجموعه سنگ دانه بندی کربنات کلسیم است .سنگ آهک یکی از مفیدترین و همه کاره ترین مواد معدنی صنعتی است. یکی از قدیمی ترین کاربردهای آن تولید آهک (اکسید کلسیم ، CaO) است. از تمدن های یونان و روم باستان از مخلوط آهک و شن و ماسه استفاده می شده است. هنگامی که سنگ آهک در کوره تا تقریباً ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود، دی اکسید کربن از آن خارج می شود و آهک سریع تشکیل می شود، که با آب مخلوط می شود و آهک خرد شده (یا سازنده آهک Ca (OH) 2) را ایجاد می کند. آهک خرد شده هنگام خیس شدن و قرار گرفتن در معرض جو، دی اکسید کربن را جذب کرده و کربنات کلسیم را که عمل سیمان کاری دارد، اصلاح می کند.

این امر با توسعه سیمان پرتلند که در ساخت آن از مقداری پودر کربنات کلسیم یا سنگ آهک استفاده می شود، تا حد زیادی جایگزین شده است. سیمان پرتلند انقلابی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کرده و به یکی از بزرگترین کاربردهای صنعتی سنگ آهک تبدیل شده است. اکنون جهان هر ساله تقریباً ۱٫۵ میلیارد تن سیمان مصرف می کند. سیمان پرتلند از اختلاط سنگ آهک با مواد شیل یا آلیگاری ساخته می شود که حاوی سیلیس، آلومینا و مواد معدنی حاوی آهن هستند. با دمای حدود ۱۴۸۰ درجه سانتیگراد مواد ذوب شده ای متشکل از سیلیکات های پیچیده و آلومینات ها به شکل گلوله های شیشه ای سخت به نام کلینکر سیمان تولید می شود. این ماده خنک شده و برای صادرات یا سنگ زنی در سیمان به انبار ارسال می شود. ۵٪ گچ به طور کلی در مرحله سنگ زنی به عنوان بازدارنده به کلینکر اضافه می شود تا از گیرش زودرس بتن جلوگیری کند.

سنگ آهک و کربنات کلسیم در تولید خاکستر سودا (کربنات سدیم، Na2CO3) ، مهمترین ترکیب قلیایی مورد استفاده در صنایع شیمیایی، با کاربردهایی در تولید کاغذ، صابون و مواد شوینده، دباغی، تصفیه آب و تصفیه زباله های صنعتی استفاده می شود. کربنات سدیم یک جز مهم در ساخت شیشه است، تقریباً ۲۰٪ از وزن یک ترکیب شیشه ای را تشکیل می دهد و به عنوان ماده اولیه برای تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی سدیم دار از جمله هیدروکسید سدیم (سود سوزآور) استفاده می شود. خاکستر سودا طبیعی در استرالیا استخراج نمی شود و تمام تولیدات از کارخانه Solvay است که توسط Penrice Soda Products در آزبورن (حومه شمال غربی آدلاید) اجرا می شود. این فرآیند به عنوان ماده اولیه کربنات کلسیم از کانسار سنگ مرمر پنریس در ۲ کیلومتری شمال آنگاستون در دره باروسا و نمک از خشک سالن خشک نهر مجاور آزبورن استفاده می شود.

  منابع شاخص سنگ آهک استرالیا از مجموعه سنگ های کربنات کلسیم دار،  در صنعت ظروف شیشه ای، علاوه بر خاکستر سودا، از سنگ آهک و کربنات کلسیم به طور مستقیم به عنوان شار در مذاب استفاده می شود و به مقاومت محصول کمک می کند.    سنگ آهک به عنوان شار در ذوب سنگ آهن استفاده می شود، که در این عملیات عناصر نامطلوب مانند فسفر، سیلیسیم، آلومینیوم و گوگرد را از بین می برد.    کربنات کلسیم ریز آسیاب شده یا “سفید” به عنوان پرکننده در بسیاری از محصولات از جمله ترکیبات درزگیر، رنگ، کاغذ، پلاستیک و لاستیک استفاده می شود.    آهک زنده (CaO) تولید شده از سنگ آهک به عنوان ماده اولیه اساسی برای تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی کلسیم دار از جمله کاربید کلسیم برای تولید استیلن، کلرات کلسیم (ضد عفونی کننده) و سیکلمات کلسیم (شیرین کننده) استفاده می شود.    برای خنثی سازی خاکهای اسیدی ناشی از استفاده از کودهای سوپرفسفات و آنالیز بالا از سنگ آهک در کشاورزی استرالیای جنوبی استفاده روزافزونی می شود.

ذخایر کربنات کلسیم و سنگ آهک استرالیای جنوبی

  • آدلاید

در برایتون سنگهای آهکی را برای تولید سیمان از سال ۱۸۸۲ تا ۱۹۵۲ تهیه می کردند. اولین سیمان در سال ۱۸۸۲ در استرالیا تولید شد که ویلیام لوئیس با استفاده از سنگ آهک معدن لینوود در نزدیکی کوره کوچک برایتون، حومه جنوبی آدلاید افتتاح کرد. تجهیزات مربوط به معادن در همان شکل گیری در رینلا متصل شدند. استفاده از این مواد برای تولید سیمان در سال ۱۹۵۲ با انتقال عملیات شرکت سیمان پرتلند جنوبی استرالیا به آنگاستون متوقف شد، اما معادن همچنان به تولید و تهیه کربنات برای مصارف صنعت ساخت و ساز کلانشهرها ادامه می دهند.

  • کامبرین

سنگ آهک کامبرین در استرالیای جنوبی، به شکل ضخیم از گروه های نرمانویل و کانمانتو در شبه جزیره فلوریو و در کوههای Lofty Ranges ، در شبه جزیره یورک، و در گروه Hawker از Flinders Ranges و Stuart Shelf گسترده است. بسیاری از این واحدهای کامبرین به شکل دولومیتی تبدیل شده اند.

  • پنریس

کانسار سنگ مرمر پنریس بخشی از کامبرین اولیه نورمنویل گوپ است که در اصل به عنوان صخره های سنگ آهک لنزوئید که پس از آن دگرگونی، تبلور مجدد و چین خورده اند، نهشته شده است. این رسوب به ضخامت ۳۰۰ متر، روی اندام شرقی تقریباً عمودی یک تاقدیس جنوبی که تا حدی واژگون شده است، وجود دارد. قسمت مرکزی درجه بالای سازند سنگ مرمر به طور کلی ۹۵-۹۸٪   CaCO3 است، و توسط مناطق درجه پایین تر (<95٪ CaCO3) که به دلیل آلاینده ها و سیلیکات های کالس به هم ریخته، رنگ آنها تیره تر است. انواع مختلف سنگ آهک صنعتی و همچنین مصالح ساختمانی تولید می شود.تقریباً تمام نیازهای کربنات کلسیم برای کارهای سیمان آنگاستون از معدن پنریس تأمین می شود، اما سیمان آدلاید برایتون، ذخایر موجود در سایر رسوبات سنگ مرمر به همان شکل در سایر مناطق منطقه را حفظ می کند.

  • خلیج راپید

یک منبع عمده سنگ آهک در طی سالهای ۱۹۴۲–۸۱ توسط BHP در خلیج راپید، ۸۰ کیلومتری جنوب آدلاید استخراج شد تا شار متالورژی فولاد های چراگو، نیوکاسل و بندر کمبلا را تأمین کند. این عملیات، از جمله کارخانه خرد کردن، اسکله و اسکله بارگیری، توسط سیمان آدلاید برایتون با مسئولیت محدود در سال ۱۹۸۱ خریداری شد. این سنگ آهک که حاوی تقریباً ۹۰٫۵٪ CaCO3  است تا سال ۱۹۸۸ به کارخانه سیمان بیرکنهد حمل می شد. هنوز هم ذخایر قابل توجهی از این سنگ آهک باقی مانده است، اما امکانات بارگیری کشتی در این منطقه از بین رفته است. کانسار Rapid Bay از سنگ مرمر نوار دانه درشت خاکستری، سفید و قهوه ای از گروه Normanville تشکیل شده است که به عنوان یک لایه با ضخامت ۲۰۰–۳۰۰ متر با روند شمال شرقی مشاهده می شود.رسوبات گسترده ای از سنگ آهک در شبه جزیره یورک، در شکاف گامبیر، حوضه موری، و در حوضه اقلا رخ می دهد.

  • کلاین پوینت

در سال ۱۹۲۵، شرکت آدلاید سیمان با مسئولیت محدود در کلاین پوینت، ۶٫۵ کیلومتری جنوب استنزبری در شبه جزیره یورک، برای تهیه سنگ آهک به کارخانه خود در بیرکنهد شروع به استخراج معادن کرد. در سال ۱۹۷۱ این شرکت با شرکت سیمان پرتلند جنوبی استرالیا برای تشکیل آدلاید برایتون سیمان با هم ادغام شد و سپرده کلاین پوینت همچنان مهمترین منبع سنگ آهک شرکت جدید بود. تولید به طور متوسط ​​تقریباً ۱٫۵ تن در سال از سنگ سفید آهکی سنگ فسیل متحرک متغیر سفید تا زرد-قهوه ای، سازه بندر Willunga ، با محتوای کربنات کلسیم کل در محدوده ۸۵-۹۲ است. واحد سنگ آهک مسطح تقریباً ۳۰ متر ضخامت دارد. بار بیش از حد شامل ۳-۴ متر سنگ آهک است که ۲ متر پایین آن خاک رس زیادی دارد و همچنین حفره های محلول و لوله های تا ۲۰ متر زیر سطح را پر می کند.

  • کارولین

یک شرکت از سال ۱۹۷۹ در حال کار بر روی سنگ معدن سنگ آهک کارولین، ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی کوه Gambier است. در کارولین، سنگ آهک به طور استثنایی سفید است و حاوی بخش قابل توجهی لجن و کربنات ریز است و همچنین دارای مواد غیر کربنیک مخرب مانند ماسه، لجن، خاک رس، دولومیت، سنگ چخماق، آهن و منگنز است. عمق سطح آب در این منطقه تا ۸ متر است.این ذخیره را با استفاده از دستگاه های تراشکاری بالا می آورند، و از طریق جاده به شرکت های تولید شیشه استرالیا در ملبورن می فرستند. سالانه حدود ۳۵۰۰۰ تن سنگ آهک برای مصارف شیشه تولید می شود و مقادیر کمی نیز برای مصارف کشاورزی فروخته می شود.

  • پرهام

در پرهام، ۶۵ کیلومتری شمال آدلاید، نهشته های ساحلی پوسته هولوسن غیر سازگار سازند سنت کیلدا با ضخامت حداکثر ۳ متر توسط دستگاه تراش استخراج و با استفاده از آسیاب چکشی و سنگ شکن، خشک و خرد شده است. این محصول برای تولید شیشه در کارخانه Croydon استرالیا در آدلاید حمل می شود. حدود ۴۰۰۰۰ تن از این ذخیره در سال مصرف صنعت شیشه می شود.

  • خلیج کافین

ذخایر زیادی از آهک مناسب برای شار کوره بلند در سال ۱۹۵۹ در خلیج Coffin شناسایی شد و ۳۲ کیلومتر تراموا برای تأسیسات بارگیری کشتی در بندر لینکلن احداث شد. یک شرکت در سال ۱۹۶۶ تولید خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۶۹ به حداکثر ۵۰۴۰۰۰ تن تولید در سال رسید. رشد صادرات زغال سنگ منجر به جایگزینی این ماده با بارگیری مجدد باطله های سنگ آهک ژاپنی در اوایل دهه ۱۹۷۰ شد و از آن زمان تولید به مقادیر نسبتاً کم برای مصارف محلی و کارخانه های ذوب بندر پیری نمره متوسط ​​۵۱٫۲٪ CaO  (91.4٪ کربنات کلسیم) است. ذخایر زیادی از آهک در این کانسار باقی مانده است که شامل تپه های شنی متحرک به ارتفاع ۶۰ متر است، که در اثر فرسایش سیستم آهکی باعث شکل گیری تپه هایBridgewater   در این منطقه شده است که در مناطق وسیعی از جنوب شبه جزیره ایر جمع شده است زیرا مناطق وسیعی از فلات قاره در وسط قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *