کاربرد کربنات کلسیم در ساخت و ساز

نقش ویژه کربنات کلسیم به عنوان ماده ای بسیار مفید و سودمند در صنایع مختلف غیر قابل چشم پوشی است. در زیر فواید و کاربردهای ویژه اشکال مختلف این ماده را به صورت کلوخه کربنات کلسیم، پودر کربنات کلسیم و کربنات کلسیم دانه بندی شده و کوتد در صنعت ساخت و ساز به صورت مختصر بررسی می کنیم.

استفاده از باقیمانده کربنات کلسیم از صنعت سنگ در تولید کاشی و سرامیک

جانشینی مواد زاید با مواد اولیه رسی در صنعت متداول است. در این حالت لجن سرشار از کربنات کلسیم، در تولید سرامیک های سنتی استفاده می شود و این عمل می تواند به دلیل استفاده و بازیافت زباله ها و دورریزها به عنوان ماده اولیه موجب صرفه جویی در هزینه شود. در عین حال، همچنین می تواند برای حل مشکلات زیست محیطی مرتبط با این پسماندها مفید باشد. معمولا در صنعت با افزودن گل رس از مانده کربنات کلسیم به نسبت های مختلف (۱۵ ، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ و ۳۵٪) در یک بدنه سرامیکی در تولید بهره می گیرند. مناسب ترین محصولات در مورد ترکیب کانی شناسی مواد سرامیکی حاصل و رفتار این فناوری هستند. در صنایع تولیدی به منظور ارزیابی خصوصیات سرامیکی مواد به دست آمده، چندین ویژگی محصول پردازش می شود.  معمولا برای محصولات بدست آمده انقباض خطی، ظرفیت جذب آب و مقاومت خمشی را تعیین می کنند. با توجه به خصوصیات تکنولوژیکی بدنه های سرامیکی نهایی، به نظر نمی رسد بین مقادیر انقباض خطی و درصد استفاده از مواد باقیمانده کربنات کلسیم رابطه کاملی وجود داشته باشد. با این حال، افزایش جذب آب با افزایش درصد باقیمانده کربنات کلسیم مشهود است. افزودن باقیمانده ضایعات کربنات کلسیمی باعث کاهش مقاومت خمشی می شود. در صنایع تولیدی انتخاب درصد کافی لجن اضافه شده به بدنه سرامیک ها با استانداردهای معمول اعمال شده برای مصالح ساختمانی خاص باید کنترل می شود.

کاربرد کربنات کلسیم در ساخت و ساز

استفاده از کربنات کلسیم در ساخت و ساز

استفاده از کربنات کلسیم در ساخت و ساز در سراسر جهان حیاتی است، هم به عنوان یک مصالح ساختمانی، هم سنگ آهک و هم به عنوان یک ترکیب در محصولات مختلف. این ماده معدنی طبیعی با انواع و اشکال مختلفی که دارد، از ویژگی های منحصر به فردی نیز برخوردار است که به نوبه خود منجر به تنوع کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز مانند ساختمان ها، جاده ها، پروژه های مهندسی عمران و غیره می شود.

 استفاده از کربنات کلسیم در فشرده سازی بتن

کربنات کلسیم وقتی به بتن افزوده می شود باعث افزایش خاصیت فشرده سازی می شود. بتن ساخته شده دارای کارایی بهتر، استحکام بالاتر و بهبود ظاهری با سطح نرم تر است.

کاربرد کربنات کلسیم برای کف سازی در پروژه های مسکونی و تجاری نیز معمول است. همچنین برای استفاده در ساخت و سازهای بزرگ، پیوند خورده و شناور نیز در نظر گرفته می شود. کربنات کلسیم دانه یندی شده از مقاومت بسیار خوبی در برابر خرد شدن و سایش برخوردار است. به سبب این ویژگی ها در کف سازی و محوطه سازی ها نیز بسیار کاربردی است.

استفاده از کربنات کلسیم در تولید آسفالت

کربنات کلسیم در ساخت و سازبه عنوان یک ماده پر کننده در هنگام افزودن آسفالت نورد گرم با ماسه ها و شن های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کربنات کلسیم به عنوان اصلاح کننده ماسه عمل می کند تا مقاومت مخلوط را بهبود بخشد و یک ماده سازگار را فراهم کند که کار با آن راحت تر است.

همچنین می توان از این ماده به صورت کربنات کلسیم دانه بندی شده در سنگ فرش ها، ساختار کف پل ها، سرامیک های کف و دیواره، و از پودر کربنات کلسیم در تولید سیمان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *