کاربرد کربنات کلسیم در نقاشی ساختمان

چرخه کربنات کلسیم و نقاشی ساختمان

گچ تخته سیاه و گچ پیاده رو در اصل از سنگ رسوبی به همین نام ساخته شده بودند. شکلی از سنگ آهک نرم، گچ، که عمدتا از پودرکربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل شده است. کربنات کلسیم با تجمع آهسته و فشرده سازی پوسته های کلسیت کوکولیتوفورهای تک سلولی در زیر آب تشکیل می شود. هنگامی که این سنگ رسوبی بیشتر فشرده و دگرگون شود، ممکن است تبدیل به سنگ آهک و سپس سنگ مرمر یا همان کلوخه کربنات کلسیم شود.
امروزه کربنات کلسیم در نقاشی ساختمان به کار برده میشود زیرا کار با آن معمولی تر و آسان تر از گچ سولفاته است. گچ سولفات کلسیم (CaSO4) در بسترهای تبخیر ضخیم رخ می دهد. این ها معمولاً در ارتباط با سایر مواد معدنی تبخیر شده، به ویژه هالیت هستند. هالیت یک ماده معدنی تبخیری، محلول در آب است. گچ کاربردهای زیادی دارد. از کربنات کلسیم و سنگ گچ در نزدیکی پاریس (فرانسه) برای ساخت انواع اشکال مجسمه (در پاریس) مورد استفاده قرار گرفته است. کربنات کلسیم جزء ساختاری خشک و ضخیم کننده در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی است. یک استفاده منحصر به فرد از سنگ گچ و کاوخه کربنات کلسیم به عنوان شن و ماسه بادی می تواند در بنای ملی White Sands در نیومکزیکو (ایالات متحده آمریکا) یافت شود امروزه کربنات کلسیم در نقاشی ساختمان نقش مهمی دارند .


در هنر نقاشی با گچ در پیاده رو از انواع گچ رنگی استفاده می شود. جالب است که فکر کنید این ماده رنگی از باقی مانده آب تبخیر شده، از اقیانوسهایی که مدتهاست از بین رفته است ساخته شده است. باران شدید گچ و کربنات کلسیم نقاشی شده را حل می کند و فاضلاب های محلی آن را به دریا باز می گردانند که در فرآیندی که به چرخه کلسیم معروف است، به حل شدن کلسیم دریایی کمک می کند. با ادامه این چرخه، این نمک های کلسیم ممکن است در تشکیل ساختار کوکولیولیتوفورهای جدید یا سایر پوسته های دریایی نقش داشته باشند، یا محلول باقی بمانند و در نهایت میلیون ها سال پس از این اشکال جدید سنگ آهک، گچ یا کربنات کلسیم ایجاد شود.

 کربنات کلسیم در نقاشی ساختمان

کربنات کلسیم و نقش آن در تشکیل خمیر سیمان


کربنات کلسیم یا سنگ آهک، که عمدتاً از کلسیت تشکیل شده است، یک افزودنی مجاز به سیمان پرتلند است. پودر کربنات کلسیم اغلب تا حد ۵ درصد وزنی به ترکیبات اولیه سیمان اضافه می شود. با آزمایش و محاسبه نشان داده شده است که مقدار زیادی از این کلسیت واکنش پذیر است و بر توزیع آهک، آلومینا و سولفات تأثیر می گذارد و در نتیجه کانی شناسی خمیرهای سیمان هیدراته را تغییر می دهد. کربنات کلسیم روی نوع کانی شناسی فاز (های) AFm تأثیر می گذارد. افزودن کربنات کلسیم بر میزان هیدروکسید کلسیم آزاد و همچنین تعادل بین فازهای AFm و AFt تأثیر می گذارد، اگرچه C-S-H در بیشتر طیف ترکیبات تحت تأثیر قرار نمی گیرد. داده های کلی به شکل گرافیکی برای تعیین کمیت این تغییرات کانی شناسی به عنوان توابع ترکیب سیمان و مقدار کربنات کلسیم اضافه شده نشان داده شده است. محاسبات حجم خاص مواد جامد به عنوان تابعی از کربنات کلسیم علاوه بر این نشان می دهد که وقتی فضای کلسیم تنظیم می شود برای به حداکثر رساندن محتوایAFt ، توانایی پر کردن فضای خمیر بهینه می شود. با این حال، قبل از استفاده از داده های محاسبه شده، محدودیتهای خاص جنبشی بر واکنش پذیری کلسیم و سایر مواد اضافه شده نیز باید ارزیابی شود. پیشرفت های علمی در جهت تعیین کمیت کانی شناسی خمیر سیمان نشان می دهد که:

  • روشن کردن کانی شناسی خمیرها، بخصوص خمیرهای سیمانی مخلوط، با استفاده از هر دو روش تئوری و تجربی تسهیل می شود.
  • هدف نهایی محاسبه کانی شناسی خمیر از طریق تجزیه شیمیایی، قابل دستیابی است.

در متن بالا دو مورد از کاربردهای بسیار فراوان کربنات کلسیم به عنوان ماده ای بسیار مفید در صنعت و زندگی روزمره آشنا شدیم. کربنات کلسیم نقشی اساسی در تولید بسیاری از مواد مصرفی و کاربردی ما دارد. استفاده از این ماده ارزشمند روز به روز گشترش می یابد و تنوع محصولا ت ساخته شده از آن بیشتر و بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *