آنتی اسید کربنات کلسیم (خوراکی)

نحوه استفاده ازآنتی اسید کربنات کلسیم

این متن یک خلاصه است و تمام اطلاعات ممکن در مورد پودر کربنات کلسیم در خوراکی را در اختیار شما قرار نمی دهد. این اطلاعات تضمین نمی کند که آنتی اسید کربنات کلسیم برای شما بی خطر، موثر یا مناسب باشد. این اطلاعات توصیه های پزشکی فردی نیست و جایگزین توصیه های متخصص مراقبت های بهداشتی شما نمی شود. همیشه از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که اطلاعات کاملی در مورد این محصول و نیازهای خاص سلامتی خود داشته باشید.

موارد استفاده از آنتی اسید کربنات کلسیم

این دارو برای درمان علائم ناشی از اسید بیش از حد معده مانند سوزش سر دل، ناراحتی معده یا سوء هاضمه استفاده می شود. نوعی آنتی اسید است که با کاهش مقدار اسید معده به درمان عوارض آن کمک عمل می کند.موارد موجود روی برچسب را حتی اگر قبلاً از این محصول استفاده کرده اید، بررسی کنید زیرا تولید کننده آن ممکن است مواد را تغییر داده باشد. همچنین، محصولاتی با نامهای مشابه ممکن است حاوی مواد مختلفی باشند که برای اهداف مختلف در نظر گرفته شده اند. مصرف محصول اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

استفاده های دیگر از آنتی اسید کربنات کلسیم

در این بخش موارد استفاده از این دارو وجود دارد که در برچسب های حرفه ای تأیید شده در مورد دارو ذکر نشده است، اما ممکن است توسط پزشک متخصص شما تجویز شود. این دارو را فقط در شرایطی که در این بخش ذکر شده است، بکار ببرید.این دارو همچنین ممکن است برای افرادی که میزان کافی کلسیم از رژیمهای غذایی خود دریافت نمی کنند و برای کلسیم خون پایین استفاده شود.

نحوه استفاده

این محصول را از طریق دهان طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای شکل جویدنی، دارو را قبل از بلع به خوبی بجوید. برای فرم مایع کربنات کلسیم، بطری را قبل از هر دوز به خوبی تکان دهید. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید. بیش از حداکثر دوز پیشنهادی که در بسته محصول بیان شده است مصرف نکنید. اگر درباره هر یک از اطلاعات مطمئن نیستید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت جسمی خود، حتما به پزشک خود بگویید. حداکثر دوز دارو را بیش از ۲ هفته مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشکتان تایید شده باشد. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل پزشکی جدی داشته باشید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

آنتی اسید کربنات کلسیم

عوارض جانبی مصرف آنتی اسید کربنات کلسیم

امکان وقوع یبوست و گاز معده وجود دارد. اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر می شود، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.اگر دستور پزشک شما، استفاده از این دارو بوده است، به یاد داشته باشید که او تشخیص داده است کهبا در نظر گرفتن عوارض جانبی آن، استفاده از این دارو برای شما بسیار مفیدتر است. بسیاری از افراد هنگام استفاده از کربنات کلسیم خوراکی عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فوراً به پزشک خود بگویید:

 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع یا استفراغ   
 • کاهش وزن غیرمعمول
 • درد استخوان یا ماهیچه
 • تغییرات ذهنی یا خلقی (مثلاً سردرگمی)
 • سردرد
 • افزایش تشنگی یا ادرار
 • ضعف یا خستگی غیر معمول

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما بسیار جدی بلافاصله به پزشک خود بگویید:

 • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)

واکنش آلرژیک جدی به این دارو بسیار نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش جدی آلرژیک شدید، از جمله:

 • خارش یا تورم (به خصوص صورت و زبان و گلو)
 • سرگیجه شدید
 • تنگی نفس

با پزشک خود تماس برقرار کنید.این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی از مصرف کربنات کلسیم خوراکی است. اگر متوجه اثرات دیگری که در بالا ذکر نشده است، شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط مصرف آنتی اسید کربنات کلسیم

قبل از مصرف کربنات کلسیم، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا اگر آلرژی دیگری دارید این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد (مانند شیر یا فرآورده های لبنی موجود در برخی مارک ها)، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص، از این محصول نباید استفاده شود. قبل از استفاده از این محصول، در صورت دسترسی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:

 • سطح کلسیم بالا (هایپرکلسمی)
 • انسداد معده یا روده

اگر هر یک از مشکلات بهداشتی زیر را دارید، قبل از استفاده از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:

 • بیماری کلیه (به عنوان مثال، سنگ کلیه)
 • برخی از محصولات ممکن است حاوی آسپارتام باشند. اگر به فنیل کتونوری (PKU) یا هر داروی دیگری نیاز دارید که به واسطه آن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) را محدود می کنید، در مورد استفاده ایمن از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • در صورت بارداری قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود بگویید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی با آنتی اسید کربنات کلسیم

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. متن زیر شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و نسخه ها و محصولات گیاهی) را نگه دارید و در مورد آن با پزشک و داروساز خود مشورت کنید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • دیگوکسین
 • داروهای خاص دارای فسفات (مانند کلسیم استات)
 • مکمل های فسفات (مانند پتاسیم فسفات)
 • پلی استایرن سولفونات سدیم

کربنات کلسیم باعث کاهش جذب داروهای دیگر می شود. برخی از نمونه های داروهایی که با مصرف کربنات کلسیم خوراکی کمتر جذب می شوند، شامل آنتی بیوتیک های تتراسایکلین (مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین)، بیس فسفونات ها (مانند آلندرونات)، استراستوستین، آهن، لووتیروکسین، پازوپانی ، استرانسیوم، آنتی بیوتیک های کینولون (مانند سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین) از جمله موارد دیگر است.

بنابراین، دوزهای خود را از این داروها تا حد ممکن از دوزهای کربنات کلسیم خود جدا کنید. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که چه مدت باید بین دوزها صبر کنید و برای یافتن برنامه دوز مصرفی که برای تمام داروهای شما مناسب باشد، مشورت کنید.برچسب های روی تمام نسخه ها و حتی محصولاتی که نسخه ندارند مثل داروهای گیاهی (مانند مکمل ها ، ویتامین ها) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی کلسیم باشند. از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.

مصرف بیش از حد آنتی اسید کربنات کلسیم

اگر فردی بیش از حد تجویزآنتی اسید کربنات کلسیم مصرف کرده است و علائم جدی از قبیل بیرون رفتن زیاد یا مشکل تنفس را دارد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت، فوراً به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: حالت تهوع یا استفراغ، از دست دادن اشتها، تغییرات ذهنی و خلقی، سردرد، ضعف و سرگیجه باشد.

نکته:

 • تمام نوبت ها و دوره های منظم پزشکی و آزمایشگاهی خود را نگه دارید.
 • تغییرات شیوه زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، متوقف کردن سیگار کشیدن، محدود کردن الکل و تغییر رژیم غذایی (به عنوان مثال، خودداری از مصرف کافئین یا برخی ادویه ها) ممکن است به کاهش سوزش قلب و سایر مشکلات اسید معده کمک کند. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات سبک زندگی که ممکن است به نفع شما باشد صحبت کنید.
 • دوز مصرفی از دست داده را مصرف نکنید.

نحوه نگهداری از آنتی اسید کربنات کلسیم

داروی آنتی اسید کربنات کلسیم را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. برچسب بسته بندی را برای محدوده دقیق دما ببینید. اگر در مورد نحوه نگهداری سوالی دارید، از داروساز خود سوال کنید. این دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

اضافه بر مصرف داروی خود را در توالت بریزید و آنها را داخل زباله ها و یا فاضلاب خانگی نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا نیاز نداشتن آن، این محصول را به درستی از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دور کردن ایمن محصول خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی مشورت کنید.

نکته: اطلاعات موجود در این متن برای تکمیل و بالابردن اطلاعات شخصی است، و جایگزین تخصص و تشخیص متخصصان مراقبت های بهداشتی و پزشکان و داروسازان نمی شود. اطلاعاتی که مطالعه کردید قصد ندارد تمام کاربردها، دستورالعملها، اقدامات احتیاطی، اثرات متقابل مواد مخدر یا عوارض جانبی آنتی اسید کربنات کلسیم را تحت پوشش قرار دهد، نباید در این باره تفسیر شود که استفاده از یک داروی خاص برای شما یا هر کس دیگری ایمن، مناسب یا مؤثر است. قبل از مصرف هر دارویی، تغییر رژیم غذایی یا شروع یا قطع هر دوره درمانی، باید با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *